![](https://media.dcnews.ro/image/201603/w670/robert_turcescu__candidat_pmp_la_primaprc-ccprc-86ria_capitalei_91745700.jpg)
"Se conferă titlul de cetăţean de onoare al municipiului Bucureşti domnului Neagu Djuvara (istoric, diplomat, filosof, jurnalist şi romancier român) în semn de recunoaştere a activităţii în domeniul culturii şi istoriografiei româneşti", prevede proiectul de hotărâre.
În expunerea de motive se menţionează că Neagu Djuvara a împlinit recent o sută de ani, iar acordarea acestui titlu ar reprezenta un semn de preţuire pentru întreaga sa viaţă, dedicată culturii româneşti.
"Profesorul Neagu Djuvara rămâne în continuare un simbol al decenţei şi profesionalismului în societatea românească întrunind toate calităţile omului excepţional şi fiind, de departe, una dintre cele mai lucide voci ale spaţiului public. Titlul de cetăţean de onoare este forma prin care cetăţenii Bucureştiului înţeleg să îi mulţumească diplomatului Neagu Djuvara pentru efortul depus o viaţă întreagă la consolidarea unui adevărat reper de valori în societatea românească", se subliniază în document.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News
- Știrea zilei e despre Carmen Brumă. Nimeni din presă n-a scris despre asta!
- Noi informații despre problemele navei spațiale Starliner. Ce au descoperit inginerii
- Diferența dintre Ambulanță și SMURD. Când și unde intervine fiecare. Raed Arafat, explicații din sistem/ VIDEO
- Motivul crimei de la Brăila. Ipotezele luate în calcul de anchetatori
- BANCUL ZILEI: Între vecini, la Vaslui
- Ciolacu, replică pentru Geoană: E de noaptea minții! / video
- Victorie de etapă pentru investitorul Alin Bucur. Plaja Caelia a primit „undă verde“ de la Tribunalul Constanța
- „Cazul Lasconi” se repetă în familia lui Elon Musk. Miliardarul se laudă că a dezmoștenit-o pe fiica lui trans și a declarat-o moartă. Aceasta a ripostat în presă
- Reacția unui profesor după ce un coleg a venit în fustă: Să încercăm să înțelegem de ce e supărată lumea pentru cum se îmbracă Nae la facultate
- Continuă coaliția PSD - PNL după alegeri? Alina Gorghiu: Sper să nu se supere nimeni că îndrăznesc să am această opinie / video