![Rareș Hopincă Rareș Hopincă](https://media.dcnews.ro/image/202405/w670/rares-hopinca_43904600.jpg)
Rareș Hopincă declară că soluțiile și proiectele propuse vizează un plan integrat de acțiune, care urmărește mai multe direcții: „Educația și sănătatea sunt prioritare pentru orice familie. La fel trebuie să fie și pentru administrație. Indiferent de cartier, indiferent de venituri, indiferent de statut, toți locuitorii Sectorului 2 trebuie să aibă acces la școli și spitale bune. Din acest motiv, facem investiții majore în modernizarea, dotarea și utilizarea acestor unități”.
Planul pentru Sectorul 2 cuprinde, referitor la Educație, următoarele investiții și proiecte majore: școli sigure (recondiționate, reabilitate, supravegheate video și cu autorizații pentru securitate la incendiu), școli fără droguri (programe și acțiuni-pilot, pe care Rareș Hopincă le-a derulat deja cu succes în mandatul de la Prefectura Capitalei), școli moderne și fără cicluri în 3 schimburi, învățământ cu adevărat gratuit și recompense pentru copiii și profesorii care fac performanțe.
Fiecare dintre aceste măsuri este explicată detaliat în Planul pentru Sectorul 2, documentul asumat de Rareș Hopincă împreună cu PSD și PNL pentru următorul mandat.
Actualul candidat la Primăria Sectorului 2 a mai zis: „Primăria Sectorului 2 va recompensa performanța școlară și va încuraja elevii să participe la olimpiade și concursuri naționale. Vom recompensa, prin programe locale, elevii și profesorii care obțin rezultate deosebite la evaluarea națională, bacalaureat și alte competiții recunoscute de Ministerul Educației”.
Pe lângă investițiile în modernizare, programe educaționale și funcționare, Rareș Hopincă propune și construirea de noi săli de sport pentru elevi și programe de sport performante și eficiente: „O sală de sport plină, astăzi, înseamnă un spital gol, mâine”, susține fostul prefect. „Susținem și extindem programe de sport și sănătate pentru toți elevii și organizăm competiții sportive la nivel de sector, prin implicarea tuturor unităților de învățământ. Construim noi săli multifuncționale de sport, în fiecare cartier, pentru a încuraja copiii să își petreacă timpul liber făcând activități sportive”.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News
- Știrea zilei e despre Carmen Brumă. Nimeni din presă n-a scris despre asta!
- Noi informații despre problemele navei spațiale Starliner. Ce au descoperit inginerii
- Diferența dintre Ambulanță și SMURD. Când și unde intervine fiecare. Raed Arafat, explicații din sistem/ VIDEO
- Motivul crimei de la Brăila. Ipotezele luate în calcul de anchetatori
- BANCUL ZILEI: Între vecini, la Vaslui
- Ciolacu, replică pentru Geoană: E de noaptea minții! / video
- Victorie de etapă pentru investitorul Alin Bucur. Plaja Caelia a primit „undă verde“ de la Tribunalul Constanța
- „Cazul Lasconi” se repetă în familia lui Elon Musk. Miliardarul se laudă că a dezmoștenit-o pe fiica lui trans și a declarat-o moartă. Aceasta a ripostat în presă
- Reacția unui profesor după ce un coleg a venit în fustă: Să încercăm să înțelegem de ce e supărată lumea pentru cum se îmbracă Nae la facultate
- Continuă coaliția PSD - PNL după alegeri? Alina Gorghiu: Sper să nu se supere nimeni că îndrăznesc să am această opinie / video