![](https://media.dcnews.ro/image/201602/w670/gorghiu_yr9mcazw75_55979800.jpg)
'M-am dus ieri (n.r. - luni) la sediul USB pentru a încerca, încă o dată, să-l conving pe candidatul lor de necesitatea ca, în urma unui sondaj - de orice tip, realizat de oricine - candidatul mai slab clasat să se retragă din cursa pentru Bucureşti. Am fost însoţită de un coleg şi de un sociolog, care ar fi urmat să fie reprezentantul nostru la efectuarea sondajului, dacă se agrea soluţia politică. Ne-am întâlnit cu Nicuşor Dan, cu un sociolog care ar fi reprezentat USB în realizarea sondajului şi un membru din staff-ul electoral al candidatului. Am purtat toate aceste discuţii pentru că am sperat, până în ultima clipă, că raţiunea şi interesul bucureştenilor vor învinge', a scris, marţi, Gorghiu pe Facebook.
Ea arată că părerea celor de la USB a fost că electoratul pe care îl reprezintă nu ar înţelege o eventuală retragere a lui Nicuşor Dan, chiar şi clasat în urma lui Cătălin Predoiu.
'Din păcate, nu am reuşit sa îi convingem de contrariu. Din acest moment, USB şi candidatul lor poartă întreaga responsabilitate pentru divizarea voturilor anti-PSD. Nu înţeleg de ce îşi doresc atât de mult locul trei dar, de astăzi înainte, ne vom lupta doar noi pentru un Bucureşti care să nu devină o anexă a comunelor limitrofe din judeţul Ilfov', adaugă copreşedintele PNL.
Nicuşor Dan a scris, luni, pe Facebook că liberalii au refuzat un sondaj comun şi că, în aceste condiţii, USB va organiza un sondaj, invitându-i pe cei de la PNL să auditeze cercetarea sociologică.
'Am avut în această seară o întâlnire cu PNL. Au refuzat organizarea unui sondaj comun, organizat de o firmă internaţională, auditat de ambele partide. În aceste condiţii, noi am decis să mergem înainte cu organizarea sondajului. Îi invităm în continuare pe cei de la PNL să auditeze cercetarea sociologică. Nu avem nimic de ascuns. Vom face publice rezultatele în ultimele zile de campanie. Am convingerea că ele vor arăta ceea ce am spus de la bun început: că USB este singura forţă capabilă să aducă o schimbare adevărată în felul în care se face administraţie în Bucureşti', a afirmat Nicuşor Dan.
Duminică seară, Nicuşor Dan a anunţat că acceptă propunerea liberalului Cătălin Predoiu privind realizarea unui sondaj pentru a se stabili care este preferatul votanţilor de dreapta, dar a precizat că nu se va retrage din cursa electorală.
Ulterior, candidatul PNL la Primăria Capitalei, Cătălin Predoiu, i-a solicitat lui Nicuşor Dan să spună luni, până la ora 21,00, dacă acceptă propunerea de a se retrage din cursa electorală, în cazul în care sondajul nu îl dă pe el favorit pentru Primăria Capitalei.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News
Citește articolele cu aceleași etichete:
- Știrea zilei e despre Carmen Brumă. Nimeni din presă n-a scris despre asta!
- Noi informații despre problemele navei spațiale Starliner. Ce au descoperit inginerii
- Diferența dintre Ambulanță și SMURD. Când și unde intervine fiecare. Raed Arafat, explicații din sistem/ VIDEO
- BANCUL ZILEI: Între vecini, la Vaslui
- Motivul crimei de la Brăila. Ipotezele luate în calcul de anchetatori
- Ciolacu, replică pentru Geoană: E de noaptea minții! / video
- Victorie de etapă pentru investitorul Alin Bucur. Plaja Caelia a primit „undă verde“ de la Tribunalul Constanța
- „Cazul Lasconi” se repetă în familia lui Elon Musk. Miliardarul se laudă că a dezmoștenit-o pe fiica lui trans și a declarat-o moartă. Aceasta a ripostat în presă
- Reacția unui profesor după ce un coleg a venit în fustă: Să încercăm să înțelegem de ce e supărată lumea pentru cum se îmbracă Nae la facultate
- Continuă coaliția PSD - PNL după alegeri? Alina Gorghiu: Sper să nu se supere nimeni că îndrăznesc să am această opinie / video