![](https://media.dcnews.ro/image/201502/w670/eugen_tomac_pmp_63882200.jpg)
"PDL a reușit să câștige de trei ori Primăria generală a Capitalei și să dea de două ori președintele țării. Credem că acel spirit pe care l-a generat președintele Traian Băsescu reprezintă o valoare pentru foarte mulți dintre români. Motiv pentru care o parte din colegii noștri au solicitat să înregistreze atât sigla, cât și denumirea partidului, în semn de respect pentru ceea ce reprezintă acest proiect politic important care a trecut România prin criză și alături de președintele Traian Băsescu a reușit performanțe electorale remarcabile", a afirmat președintele PMP pentru Agerpres.
Eugen Tomac a adăugat că "toată această moștenire a președintelui Traian Băsescu se regăsește astăzi în curtea Partidului Mișcarea Populară și nu la USL".
"PNL este partidul care l-a suspendat de două ori pe președintele Traian Băsescu și este partidul care, alături de PSD, a promovat proiecte politice care au pus într-o lumină proastă România în ultimii 10 ani. Și aici mă refer la referendumul din 2012. Nici la această oră PNL nu a ieșit cu un punct de vedere foarte clar să-și definească poziția cu privire la ceea ce s-a întâmplat în 2012", a declarat președintele PMP.
Tomac a explicat că, din punct de vedere tehnic, cel care s-a ocupat de înregistrarea siglei și denumirii PDL la OSIM a fost vicepreședintele PMP Claudiu Palaz.
Vasile Blaga, reacție la mişcarea lui Traian Băsescu privind înregistrarea PDL la OSIM. Ce spune Chirieac
Eugen Tomac nu a dorit să confirme dacă PMP își va schimba denumirea în PDL.
"Nu intru în aceste detalii acum, doar ce pot să vă confirm este că mi se pare firesc, e un lucru absolut normal pentru că acel spirit al victoriei alături de președintele Traian Băsescu pe care l-a purtat PDL-ul în ultimii 15 ani noi ne mândrim cu el și ne bucurăm. Deci, nu avem nicio reținere în a spune tot ceea ce este bun din ce a făcut PDL în ultimii 15 ani. Pentru noi este o mândrie și acesta este și motivul pentru care respectăm tot ceea ce ține de valoarea proiectului politic pe care unii l-au abandonat. Noi ne-am decis să ne ambiționăm să rămânem alături de președintele Băsescu și să ducem mai departe acest proiect. Deocamdată rămânem la această etapă", a mai declarat președintele PMP.
Întrebat dacă fostul președinte Traian Băsescu ar avea intenția să se înscrie în PMP, Tomac a infirmat.
"Nu. Președintele este partenerul nostru și noi ne concentrăm pe consolidarea partidului în această etapă și mai târziu vom prezenta strategia de dezvoltare și de promovare a partidului, există o strategie foarte clară în acest sens. Oricât de mult și-ar dori unii ca acest partid să dispară de pe scena politică, îi asigurăm că avem suficientă energie, motivație și determinare pentru a transforma PMP-ul într-un proiect de succes", a mai declarat președintele PMP.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News
- Știrea zilei e despre Carmen Brumă. Nimeni din presă n-a scris despre asta!
- Noi informații despre problemele navei spațiale Starliner. Ce au descoperit inginerii
- Diferența dintre Ambulanță și SMURD. Când și unde intervine fiecare. Raed Arafat, explicații din sistem/ VIDEO
- Motivul crimei de la Brăila. Ipotezele luate în calcul de anchetatori
- BANCUL ZILEI: Între vecini, la Vaslui
- Ciolacu, replică pentru Geoană: E de noaptea minții! / video
- Victorie de etapă pentru investitorul Alin Bucur. Plaja Caelia a primit „undă verde“ de la Tribunalul Constanța
- „Cazul Lasconi” se repetă în familia lui Elon Musk. Miliardarul se laudă că a dezmoștenit-o pe fiica lui trans și a declarat-o moartă. Aceasta a ripostat în presă
- Reacția unui profesor după ce un coleg a venit în fustă: Să încercăm să înțelegem de ce e supărată lumea pentru cum se îmbracă Nae la facultate
- Continuă coaliția PSD - PNL după alegeri? Alina Gorghiu: Sper să nu se supere nimeni că îndrăznesc să am această opinie / video