Toma Petcu a anunțat, printr-o postare pe Facebook, că filiala ALDE s-a mutat la PNL:
"În seara zilei de 26 februarie 2020, a fost convocată Delegația Permanentă Teritorială ALDE, la care au fost invitați și o serie de membri importanți ai partidului. Un număr de 120 de membri s-au întrunit, astfel, pentru a stabili viitorul politic al acestei organizații. (...) În finalul întâlnirii, s-a supus la vot propunerea de trecere a întregii Filiale Teritoriale ALDE la organizația PNL Giurgiu, propunerea fiind aprobată cu unanimitatea voturilor membrilor Delegației Permanente Teritoriale", a postat Petcu.
Contactat de DC News, deputatul Varujan Vosganian, care este și purtătorul de cuvânt al ALDE, nu a confirmat informația:
”Organizația s-a reunit ieri, pentru că am numit o altă conducere acolo, care a convocat ALDE Giurgiu. Petcu a plecat în urmă cu o săptămână și filiala continuă să funcționeze. Nu-i adevărat că a plecat o întreagă filială. Noi am numit pe altcineva acolo, care este fost vicepreședinte la ALDE. Petcu a plecat, dar nu știu câți a luat cu el. Experiența mea îmi spune că peste tot pe unde s-au înregistrat plecări niciodată nu a plecat o întreagă filială”, ne-a declarat Varujan Vosganian.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News
- Știrea zilei e despre Carmen Brumă. Nimeni din presă n-a scris despre asta!
- Noi informații despre problemele navei spațiale Starliner. Ce au descoperit inginerii
- Diferența dintre Ambulanță și SMURD. Când și unde intervine fiecare. Raed Arafat, explicații din sistem/ VIDEO
- BANCUL ZILEI: Între vecini, la Vaslui
- Motivul crimei de la Brăila. Ipotezele luate în calcul de anchetatori
- Ciolacu, replică pentru Geoană: E de noaptea minții! / video
- Victorie de etapă pentru investitorul Alin Bucur. Plaja Caelia a primit „undă verde“ de la Tribunalul Constanța
- „Cazul Lasconi” se repetă în familia lui Elon Musk. Miliardarul se laudă că a dezmoștenit-o pe fiica lui trans și a declarat-o moartă. Aceasta a ripostat în presă
- Reacția unui profesor după ce un coleg a venit în fustă: Să încercăm să înțelegem de ce e supărată lumea pentru cum se îmbracă Nae la facultate
- Continuă coaliția PSD - PNL după alegeri? Alina Gorghiu: Sper să nu se supere nimeni că îndrăznesc să am această opinie / video