![](https://media.dcnews.ro/image/202006/w670/copil-care-scrie_72134800.jpg)
"Primesc adesea tot felul de propuneri din partea părinţilor, mai ales la copii de 5-7 ani: ‚calculează foarte repede, îi place matematica’. Da, e un început, dar la vârsta asta nu trebuie copilul împins din spate şi să începi cu meditaţiile la matematică pentru că el calculează foarte repede.
Nu. Calculul rapid al unui copil mic înseamnă un talent nativ la matematică. Nu pentru că matematica e ştiinţa cifrelor, ci pentru că dragostea de cifre înseamnă deja o rapiditate în raţionament şi faptul că dovedesc că au talentul de a face raţionamente cu foarte multe necunoscute. Ceea ce înseamnă un talent iniţial. Dar asta nu înseamnă nici matematică, nici faptul că va putea dovedi în viaţă că e aşa.
Talentul trebuie însă încurajat şi din asta se poate naşte un posibil viitor", a explicat în cadrul emisiunii difuzate la DC News TV, prof. univ. dr. Radu Gologan.
VIDEO:
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News
![](https://media.dcnews.ro/assets/images/icon_audio_article.png)
![](https://media.dcnews.ro/assets/images/icon_audio_article.png)
![](https://media.dcnews.ro/assets/images/icon_audio_article.png)
![](https://media.dcnews.ro/assets/images/icon_audio_article.png)
- Știrea zilei e despre Carmen Brumă. Nimeni din presă n-a scris despre asta!
- Noi informații despre problemele navei spațiale Starliner. Ce au descoperit inginerii
- Diferența dintre Ambulanță și SMURD. Când și unde intervine fiecare. Raed Arafat, explicații din sistem/ VIDEO
- Motivul crimei de la Brăila. Ipotezele luate în calcul de anchetatori
- BANCUL ZILEI: Între vecini, la Vaslui
- Ciolacu, replică pentru Geoană: E de noaptea minții! / video
- Victorie de etapă pentru investitorul Alin Bucur. Plaja Caelia a primit „undă verde“ de la Tribunalul Constanța
- „Cazul Lasconi” se repetă în familia lui Elon Musk. Miliardarul se laudă că a dezmoștenit-o pe fiica lui trans și a declarat-o moartă. Aceasta a ripostat în presă
- Reacția unui profesor după ce un coleg a venit în fustă: Să încercăm să înțelegem de ce e supărată lumea pentru cum se îmbracă Nae la facultate
- Continuă coaliția PSD - PNL după alegeri? Alina Gorghiu: Sper să nu se supere nimeni că îndrăznesc să am această opinie / video