![Foto: Pexels Foto: Pexels](https://media.dcnews.ro/image/202404/w670/bullying-fenomen-ilustrativ-pexels_72548100.jpg)
Lectorul universitar Ioana Șandru a abordat motivele aflate în spatele fenomenului denumit bullying care se regăsește tot mai frecvent în școlile din România. „Este un fenomen care ne caracterizează”, a spus aceasta, în emisiunea DC Edu de la DC News TV.
Când vine vorba despre cauze, acestea pleacă de la probleme comportamentale și nevoia de atenție pe care le regăsim în cazul copiilor. În unele cazuri, aceste comportamente sunt învățate în familie sau în grupul de prieteni și replicate asupra celor identificați drept „mai slabi” în cadrul școlii.
Ioana Șandru, care este și consilier școlar, a mai vorbit și despre predispoziția la bullying. Astfel, Șandru arată diferențele dintre băieți și fete când vine vorba de acest fenomen periculos și spune care dintre categorii este asociată cu un nivel mai ridicat de agresiune împotriva celorlalți copii.
În emisiune s-au discutat multiple subiecte precum bullying, violență, droguri, comportamente deviante, vulnerabilitățile și provocările adolescenței, precum și dependența digitală.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News
- Știrea zilei e despre Carmen Brumă. Nimeni din presă n-a scris despre asta!
- Noi informații despre problemele navei spațiale Starliner. Ce au descoperit inginerii
- Diferența dintre Ambulanță și SMURD. Când și unde intervine fiecare. Raed Arafat, explicații din sistem/ VIDEO
- Motivul crimei de la Brăila. Ipotezele luate în calcul de anchetatori
- BANCUL ZILEI: Între vecini, la Vaslui
- Ciolacu, replică pentru Geoană: E de noaptea minții! / video
- Victorie de etapă pentru investitorul Alin Bucur. Plaja Caelia a primit „undă verde“ de la Tribunalul Constanța
- „Cazul Lasconi” se repetă în familia lui Elon Musk. Miliardarul se laudă că a dezmoștenit-o pe fiica lui trans și a declarat-o moartă. Aceasta a ripostat în presă
- Reacția unui profesor după ce un coleg a venit în fustă: Să încercăm să înțelegem de ce e supărată lumea pentru cum se îmbracă Nae la facultate
- Continuă coaliția PSD - PNL după alegeri? Alina Gorghiu: Sper să nu se supere nimeni că îndrăznesc să am această opinie / video