Un nou record pentru Haaland. Mașina de goluri a lui Guardiola e de neoprit în Premier League
Autor: Alexandru Negrici
facebook.com/ErlingHaaland
Erling Haaland a devenit jucătorul care a ajuns cel mai repede la 20 de goluri în Premier League, după victoria celor de la Manchester City cu Leeds.

Frustrați de o echipă disciplinată și determinată, în cea mai mare parte a primei reprize pe Elland Road, jucătorii lui City au luat conducerea chiar înainte de pauză.

După mai multe țuturi pe poartă ratate la începutul primei reprize, Haaland - jucând în orașul natal împotriva echipei pe care o susține - nu și-a sărbătorit golurile, dar s-a ferit să arate milă, ajungând la 20 de goluri după doar a 14-a etapă.

Nu a putut rata, fiind pus în fața unui gol deschis de către altruistul Jack Grealish, care el însuși ratase un hat-trick de ocazii bune în primele 45 de minute.

Grealish a fost din nou furnizorul pasei decisive pentru dubla lui Haaland, după o deviere.

Gazdele au refuzat să se dea bătute și au reușit un gol prin lovitura de cap a lui Pascal Struijk dintr-un corner.

Și ar fi putut stabili un final de foc dacă finalizarea lui Joe Gelhardt nu ar fi trecut, razand, pe partea greșită a bării.

City și-a asigurat victoria (3-1), în cele din urmă, pentru a reveni pe locul doi în spatele tunarilor și cu două puncte mai sus decât Newcastle, ambele câștigând luni.

La finalul partidei, întrebat de unde are atâta energie, Haaland a răspuns:

„Să văd alți jucători înscriind la Cupa Mondială m-a făcut să răbufnesc, într-un fel m-a motivat, dar într-un fel m-a iritat”.

După recordul stabilit aseară, Haaland se poate lăuda că a înscris mai multe goluri în acest sezon decât Chelsea (19).