![foto colaj pixabay - dcnews foto colaj pixabay - dcnews](https://media.dcnews.ro/image/202112/w670/bani-pensie-pensionari_87987800.jpg)
”Prețurile mi se par cam piperate. Noi mai umblăm după promoții, mai reușim să luăm câte ceva mai ieftin, dar, în general, noi, pensionarii, ne descurcăm destul de greu. Ne rugăm să fim sănătoși măcar, dar nu mai suntem” a răspuns o femeie, pensionară, la întrebările Danei Mihai, jurnalistă DCNews, din stradă.
Întrebată cum se descurcă de la lună la lună, aceasta a răspuns: ”Echilibrat. Adică suntem o familie trecută prin greutăți și ne chibzuim. Punem de toamna în congelator legume, umplem congelatorul cu de toate și-n perioada iernii cumpărăm mai puțin”. Soțul acesteia a intervenit: ”Și gătim în casă”. ”Da, da, gătim numai în casă. Nu ne ducem la restaurante, la spectacole nu mai putem să mergem la vârsta noastră. Nu avem niciun ajutor, ne descurcăm singuri la nivelul casei și așa reușim să facem față” a continuat pensionara, care a mărturisit: ”Ne ducem cu 100 de lei în piață și ne întoarcem cu o sacoșică anemică”.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News
- Știrea zilei e despre Carmen Brumă. Nimeni din presă n-a scris despre asta!
- Noi informații despre problemele navei spațiale Starliner. Ce au descoperit inginerii
- Diferența dintre Ambulanță și SMURD. Când și unde intervine fiecare. Raed Arafat, explicații din sistem/ VIDEO
- Motivul crimei de la Brăila. Ipotezele luate în calcul de anchetatori
- BANCUL ZILEI: Între vecini, la Vaslui
- Ciolacu, replică pentru Geoană: E de noaptea minții! / video
- Victorie de etapă pentru investitorul Alin Bucur. Plaja Caelia a primit „undă verde“ de la Tribunalul Constanța
- „Cazul Lasconi” se repetă în familia lui Elon Musk. Miliardarul se laudă că a dezmoștenit-o pe fiica lui trans și a declarat-o moartă. Aceasta a ripostat în presă
- Reacția unui profesor după ce un coleg a venit în fustă: Să încercăm să înțelegem de ce e supărată lumea pentru cum se îmbracă Nae la facultate
- Continuă coaliția PSD - PNL după alegeri? Alina Gorghiu: Sper să nu se supere nimeni că îndrăznesc să am această opinie / video