![Becali, desființat de Marica: „FCSB ne a obișnuit cu o campanie haotic” Becali, desființat de Marica: „FCSB ne a obișnuit cu o campanie haotic”](https://media.dcnews.ro/image/202205/w670/gigi-becali_14360900.jpg)
„FCSB ne-a obișnuit de-a lungul timpului cu oscilații, atât ale jucătorilor, cât și ale conducerii. Astăzi pun preț pe cupele europene, mâine, nu îi mai interesează. Astăzi punem preț pe campionat și nu ne mai intereseaza Cupa și așa mai departe. (...) O strategie de achiziții în care e greu să-i mulțumești pe toți. Sunt 3, 4 jucători pe aceeași poziție. Acolo îți dau cel mai bun randament. Sigur, tu poți să-i folosești pe ce poziție vrei, să le găsești loc în echipă, însă nu vor da același randament”, a declarat fostul atacant.
„FCSB ne-a obișnuit cu o campanie haotică, o strategie haotică, care n-a avut un început și n-a avut un sfârșit. Tocmai de aceea n-au reușit să câștige campionatul, cu toate că investesc cei mai mulți bani în transferuri. Au cei mai valoroși, individual, jucători, dar fotbalul e un sport de echipă, trebuie să formezi o echipă. La FCSB tot vedem doar jucători luați individual și calitațile lor individuale, despre echipă vorbim destul de puțin în ceea ce înseamna FCSB”, a spus Ciprian Marica pentru PRO TV.
Unicul gol a fost marcat de Florinel Coman, în minutul 78, care fusese introdus pe gazon în minutul 64. Oaspeţii au încheiat meciul în 10 oameni, bosniacul Rijad Sadiku primind al doilea cartonaş galben în min. 81 pentru un fault la Coman. FCSB a urcat pe podium în urma acestei victorii.
FCSB s-a impus şi în tur (pe data de 1 decembrie), cu scorul de 3-2.
După meci, Mihai Pintilii, antrenorul de drept al FCSB-ului, s-a declarat mulțumit, mai ales că a recunoscut că i-a fost extrem de dificil să-i facă pe fotbaliști să fie concentrați la acest meci.
”Am luat cele trei puncte, erau cele mai importante. Suntem mulțumiți, nu mai contează jocul. Mă așteptam ca băieții să fie cu gândul la vacanță. Am fost și eu jucător, ultima etapă, oricât ar încerca antrenorul să țipe, să-ți spună, nu-ți mai stă gândul. E greu, e foarte greu, crede-mă.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News
- Știrea zilei e despre Carmen Brumă. Nimeni din presă n-a scris despre asta!
- Noi informații despre problemele navei spațiale Starliner. Ce au descoperit inginerii
- Diferența dintre Ambulanță și SMURD. Când și unde intervine fiecare. Raed Arafat, explicații din sistem/ VIDEO
- Motivul crimei de la Brăila. Ipotezele luate în calcul de anchetatori
- BANCUL ZILEI: Între vecini, la Vaslui
- Ciolacu, replică pentru Geoană: E de noaptea minții! / video
- Victorie de etapă pentru investitorul Alin Bucur. Plaja Caelia a primit „undă verde“ de la Tribunalul Constanța
- „Cazul Lasconi” se repetă în familia lui Elon Musk. Miliardarul se laudă că a dezmoștenit-o pe fiica lui trans și a declarat-o moartă. Aceasta a ripostat în presă
- Reacția unui profesor după ce un coleg a venit în fustă: Să încercăm să înțelegem de ce e supărată lumea pentru cum se îmbracă Nae la facultate
- Continuă coaliția PSD - PNL după alegeri? Alina Gorghiu: Sper să nu se supere nimeni că îndrăznesc să am această opinie / video