![Arantxa Sanchez Vicario Foto: Reuters Arantxa Sanchez Vicario Foto: Reuters](https://media.dcnews.ro/image/202401/w670/arantxa_sanchez_vicario_44856500.jpg)
În sentinţă, preşedintele Curţii penale din Barcelona i-a condamnat pe ambii inculpaţi pentru o infracţiune de sechestru de bunuri, concluzionând că şi-au ascuns bunurile pentru a evita plata unei datorii către Banca Luxemburgului în urma unui împrumut, cei doi fiind obligaţi şi la o amendă de 5,2 milioane de euro pentru fraudă adusă Fiscului.
Cei doi au fost şi amendaţi, Arantxa Sanchez cu 5.400 de euro, iar Santacana cu 7.650 euro, iar instanţa i-a obligat pe cei doi să despăgubească banca pentru cele 6,6 milioane de euro împrumutate.
Instanţa a acceptat însă să suspende sentinţa cu închisoarea pentru Sanchez Vicario, pentru că a colaborat cu organele judiciare şi cu Fiscul pentru a obţine neexecutarea pedepsei în schimbul mărturisirii faptei.
În privinţa fostului soţ al jucătoarei, acesta va executa sentinţa pentru că s-a dovedit că acesta a fost cel care a administrat bunurile soţiei sale şi a pus la cale toată operaţiunea, precizează Agerpres.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News
- Știrea zilei e despre Carmen Brumă. Nimeni din presă n-a scris despre asta!
- Noi informații despre problemele navei spațiale Starliner. Ce au descoperit inginerii
- Diferența dintre Ambulanță și SMURD. Când și unde intervine fiecare. Raed Arafat, explicații din sistem/ VIDEO
- BANCUL ZILEI: Între vecini, la Vaslui
- Motivul crimei de la Brăila. Ipotezele luate în calcul de anchetatori
- Ciolacu, replică pentru Geoană: E de noaptea minții! / video
- Victorie de etapă pentru investitorul Alin Bucur. Plaja Caelia a primit „undă verde“ de la Tribunalul Constanța
- „Cazul Lasconi” se repetă în familia lui Elon Musk. Miliardarul se laudă că a dezmoștenit-o pe fiica lui trans și a declarat-o moartă. Aceasta a ripostat în presă
- Reacția unui profesor după ce un coleg a venit în fustă: Să încercăm să înțelegem de ce e supărată lumea pentru cum se îmbracă Nae la facultate
- Continuă coaliția PSD - PNL după alegeri? Alina Gorghiu: Sper să nu se supere nimeni că îndrăznesc să am această opinie / video