![](https://media.dcnews.ro/image/201510/w670/elodia_ghinescu_21396400.jpg)
Astăzi se împlinesc 13 ani de la dispariția Elodiei Ghinescu, cea care avea să rămână în amintirea românilor pentru mult timp. Misterul dispariției avocatei a fost rezolvat pe jumătate. Declarată moartă, fostul polițist Cristian Cioacă a fost condamnat în 2014 la 15 ani și opt luni de închisoare pentru omor.
Cu toate aceste, cadavrul Elodiei nu a fost niciodată găsit. Fiul celor doi, care se află în grija surorii lui Cristian Cioacă și a soțului acesteia, vrea să nu fie asociat cu drama familiei sale. Cel puțin, asta se înțelege din cererea sa. Băiatul, astăzi în vârstă de 14 ani, a vrut să i se admită cererea de schimbare a numelui.
Și magistrații de la Judecătoria Pitești au decis: „Încuviinţează schimbarea numelui minorului, pe cale administrativă”.
Poate că dorința fiului Elodiei și al lui Cristian Cioacă nu a venit degeaba. Dorința minorului arată, cred eu, indirect, că vrea să-și trăiască propria viață, departe de drama familiei sale. Era prea mic atunci când a dispărut mama sa pentru a-i fi dor acum de ea. Cu siguranță, ca orice copil fără mamă, se gândește la ea. Dar să fie asociat cu numele unei mame dispărute, despre care s-a concluzionat că a fost ucisă de tată, acesta fiind după gratii, pare dureros pentru oricine. Dacă și-ar putea ierta tatăl numai el știe. Sau ce crede el, de fapt, că s-a întâmplat, la fel.
După spectacolul de la TV, n-avem cum să uităm de existența lui. Dar cred că acum, la 13 ani distanță de la dispariția Elodiei Ghinescu, după ce s-a aflat de cererea sa de a-și schimba numele, putem să nu „săpăm” după alegerile lui și după ce se va întâmpla cu el, în continuare. Am putea ca acum să fim conștienți, să fim oameni înainte de orice și să-l lăsam să-și trăiască adolescența în liniște.
Ți-e ți-ar plăcea să trăiești în umbra celui mai mediatizat caz din România, în care mama a fost ucisă de tatăl trimis după gratii? Ca să nu mai menționez de zvonurile că Elodia trăiește, de fapt, și că și-a abandonat familia pentru a-i face rău lui Cristian Cioacă.
Iar acest apel nu vine degeaba, ci în urma unor observații făcute în ultimele zile, când „dispariția Elodiei Ghinescu” e din nou în atenția opiniei publice.
*Acest articol reprezintă o opinie.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News
![](https://media.dcnews.ro/assets/images/icon_audio_article.png)
![](https://media.dcnews.ro/assets/images/icon_audio_article.png)
![](https://media.dcnews.ro/assets/images/icon_audio_article.png)
![](https://media.dcnews.ro/assets/images/icon_audio_article.png)
Citește articolele cu aceleași etichete:
- Știrea zilei e despre Carmen Brumă. Nimeni din presă n-a scris despre asta!
- Noi informații despre problemele navei spațiale Starliner. Ce au descoperit inginerii
- Diferența dintre Ambulanță și SMURD. Când și unde intervine fiecare. Raed Arafat, explicații din sistem/ VIDEO
- BANCUL ZILEI: Între vecini, la Vaslui
- Motivul crimei de la Brăila. Ipotezele luate în calcul de anchetatori
- Ciolacu, replică pentru Geoană: E de noaptea minții! / video
- Victorie de etapă pentru investitorul Alin Bucur. Plaja Caelia a primit „undă verde“ de la Tribunalul Constanța
- „Cazul Lasconi” se repetă în familia lui Elon Musk. Miliardarul se laudă că a dezmoștenit-o pe fiica lui trans și a declarat-o moartă. Aceasta a ripostat în presă
- Reacția unui profesor după ce un coleg a venit în fustă: Să încercăm să înțelegem de ce e supărată lumea pentru cum se îmbracă Nae la facultate
- Continuă coaliția PSD - PNL după alegeri? Alina Gorghiu: Sper să nu se supere nimeni că îndrăznesc să am această opinie / video