![Foto: Freepik Foto: Freepik](https://media.dcnews.ro/image/202301/w670/seminte-de-pin_05068700.jpg)
Mugurii de pin sunt, de fapt, semințele comestibile ale pinului. Compușii din acești muguri au efecte antibacteriene, antiseptice, antiinflamatoare, antireumatice, descongestionante, detoxifiante și diuretice. Mugurii de pin conțin: proteine, calciu, fibre, fier, fosfor, mangeziu, zinc, mangan și vitamine precum C, din complexul B, E,K.
Siropul are efect tonic
Mugurii de pin sunt utili în caz de anemie și conferă energie. Se recomandă siropul din muguri de pin, care poate fi consumat și de copii. Îl prepari astfel: într-un borcan de sticlă, pui un strat de muguri de pin (de aproximativ 2 degete) și un strat de miere. Continui până ajungi la gura recipientului, ultimul strat fiind cel de miere. Închizi vasul și îl lași într-un loc răcoros și ferit de lumină, 1-2 luni. După acest timp, filtrezi conținutul și păstrezi siropul la rece. Se iau câte 2 lingurițe de sirop, cu un sfert de oră înainte de mesele principale, 2 săptămâni.
Ceaiul tratează răceala
Când răceala se instalează, poți consuma ceai din muguri de pin pentru a te pune mai repede pe picioare. Acest remediu are acțiune expectorantă, antiseptică și antiinflamatoare, este bun în tuse, dureri de cap, nas înfundat, febră și pentru întărirea sistemului imunitar. Ceaiul se face cu 1 linguriță de muguri de pin (uscați), peste care se toarnă 1 cană cu apă fiartă şi se lasă la infuzat o oră; se consumă zilnic 2-3 căni. Se poate utiliza și în caz de laringită, bronșită sau traheită. Poate fi administrat şi de femeile însărcinate și de mamele care alăptează.
Tinctura ameliorează constipaţia şi crampele
Mugurii de pin susțin sănătatea digestivă, deoarece facilitatează tranzitul intestinal. Sunt foarte utili în caz de constipație și crampe. În aceste cazuri, se recomandă atât infuzia, cât și tinctura. Pentru prepararea tincturii, speli bine mugurii de pin, apoi îi zdrobești mărunt și îi pui într-un borcan, astfel încât să acopere 3 sferturi din volum. Adaugi alcool de 60 de grade, până când recipientul se umple complet. Închizi borcanul și îl lași la macerat, într-un loc răcoros, 1 lună. După această perioadă, separi lichidul, arunci mugurii după ce i-ai stors și păstrezi tinctura într-un recipient închis la culoare. Tinctura se înmoaie într-o bucățică de pâine, care se înghite pe stomacul gol. Se administrează 4 astfel de doze, pe zi, 12 zile.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News
- Știrea zilei e despre Carmen Brumă. Nimeni din presă n-a scris despre asta!
- Noi informații despre problemele navei spațiale Starliner. Ce au descoperit inginerii
- Diferența dintre Ambulanță și SMURD. Când și unde intervine fiecare. Raed Arafat, explicații din sistem/ VIDEO
- BANCUL ZILEI: Între vecini, la Vaslui
- Motivul crimei de la Brăila. Ipotezele luate în calcul de anchetatori
- Ciolacu, replică pentru Geoană: E de noaptea minții! / video
- Victorie de etapă pentru investitorul Alin Bucur. Plaja Caelia a primit „undă verde“ de la Tribunalul Constanța
- „Cazul Lasconi” se repetă în familia lui Elon Musk. Miliardarul se laudă că a dezmoștenit-o pe fiica lui trans și a declarat-o moartă. Aceasta a ripostat în presă
- Reacția unui profesor după ce un coleg a venit în fustă: Să încercăm să înțelegem de ce e supărată lumea pentru cum se îmbracă Nae la facultate
- Continuă coaliția PSD - PNL după alegeri? Alina Gorghiu: Sper să nu se supere nimeni că îndrăznesc să am această opinie / video