![Preotul Octavian Mosin Preotul Octavian Mosin](https://media.dcnews.ro/image/201811/w670/octavian_mosin_55270500.jpg)
Octavian Moșin, un preot care se bucură de o mare popularitate pe pagina sa de socializare, transmite un semnal de alarmă cu privire la modul în care pune stăpânire pe noi comunicarea online. Părintele, cu peste 10.000 de fani pe Facebook, susține că internetul ne poate transforma în oameni "artificiali".
"Comunicarea cu preponderență în spațiul virtual ne face reci și distanți. Devenim mai puțin responsabili și mai indiferenți față de aproape, ne scade atenția și devenim cumva artificiali. Dacă prin calculator nu se naște niciodată viața, rețelele de socializare nu vor genera de la sine comuniunea. Pot fi doar un spațiu informațional, mărturiei și al ajutorării sociale. Ori tehnica în sine nu constitue o problemă, ci folosirea ei irațională și fără de responsabilitate. Putem ieși din capcanele virtualului dacă folosim internetul drept un instrument pe care îl punem cu discernământ în viața de zi cu zi chiar în slujba Evangheliei. (...) Ar trebui să fim cu mare luar eaminte, cu mic cu mare să nu cădem într-o capcană virtuală din care, ca dintr-un hău, revenirea e foarte grea. Deci, să alegem viața offline", susține preotul Octavian Moșin.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News
- Știrea zilei e despre Carmen Brumă. Nimeni din presă n-a scris despre asta!
- Noi informații despre problemele navei spațiale Starliner. Ce au descoperit inginerii
- Diferența dintre Ambulanță și SMURD. Când și unde intervine fiecare. Raed Arafat, explicații din sistem/ VIDEO
- Motivul crimei de la Brăila. Ipotezele luate în calcul de anchetatori
- BANCUL ZILEI: Între vecini, la Vaslui
- Ciolacu, replică pentru Geoană: E de noaptea minții! / video
- Victorie de etapă pentru investitorul Alin Bucur. Plaja Caelia a primit „undă verde“ de la Tribunalul Constanța
- „Cazul Lasconi” se repetă în familia lui Elon Musk. Miliardarul se laudă că a dezmoștenit-o pe fiica lui trans și a declarat-o moartă. Aceasta a ripostat în presă
- Reacția unui profesor după ce un coleg a venit în fustă: Să încercăm să înțelegem de ce e supărată lumea pentru cum se îmbracă Nae la facultate
- Continuă coaliția PSD - PNL după alegeri? Alina Gorghiu: Sper să nu se supere nimeni că îndrăznesc să am această opinie / video