![Pexels / Zece ani de la atacurile lui Brevik în Norvegia Pexels / Zece ani de la atacurile lui Brevik în Norvegia](https://media.dcnews.ro/image/202107/w670/atac-brevik-pexels_67871800.jpg)
În urmă cu 10 ani, extremistul de dreapta Anders Behring Breivik a ucis 77 de persoane, majoritatea adolescenți, într-un atac cu bombă și un altul armat. Evenimentele din 22 iulie au lăsat Norvegia, o țară nordică, sub un val mut de uimire, scrie CNN.
După un an de la atacuri, Breivik a fost condamnat la 21 de ani de închisoare, maximm de pedeapsă admis în cazul său. Norvegia, sub prim-ministrul Jens Stoltenberg, s-a unit pentru a gestiona urmările atacului sângeros, într-o solidaritate cum nu s-a văzut de la cel de-al Doilea Război Mondial.
Zi de doliu pentru Norvegia
Un deceniu mai târziu, comemorarea a 10 ani de la atac va fi o zi tristă pentru țara ce are aproximativ 5 milioane de locuitori. Mai multe evenimente comemorative vor avea loc joi, 22 iulie, în capitala Oslo, dar și pe insula Utoya, unde a avut loc atacul armat.
În afară de comemorarea evenimentelor, după 10 ani sunt ridicate și anumite semne de întrebare legate de „moștenirea” lăsată de Breivik, fiind aici enumerat și manifestul de 1.500 de pagini, în care extremistul relatează despre cum Norvegia va fi impactată de faptele sale.
Într-un discurs ținut la Catedrala din Oslo, la doar 2 zile de la atacuri, Stoltenberg a făcut un apel către popor, cerând „mai multă democrație, mai multă deschidere, mai multă umanitate”.
A supraviețuit unui coșmar
Lisa Husby, la acea vreme având doar 19 ani, era unul dintre liderii taberei de tineri de pe insula Utoya. La un deceniu după cel mai negru episod al vieții sale, aceasta reflectă asupra modului în care a scăpat din bătaia armei lui Breivik și cum evenimentele acelei zile i-au modelat restul vieții, scrie BBC.
„Totul a fost la întâmplare în acea zi și cred că asta este cel mai greu de înțeles lucru. Îți dai seama doar că ai fost norocos. Prima dată când mi-am dat seama că ceva era neobișnuit pe insulă a fost puțin după ora 17, când am început să auzim ceea ce credeam că erau petarde, da înainte să pot face orice, am văzut acest zid de oameni care alergau și veneau spre mine dinspre docurile de unde se auzeau focurile de armă. Puteai vedea în privirile lor că văzuseră ceva îngrozitor. În acel punct mi-am dat seama că trebuie să ajung undeva în siguranță.
Am auzit la un moment dat focuri de armă în spatele ușii. Eram siguri că vom muri. Lumea ne-a condamnat și ne-a întrebat de ce nu am ripostat, dar asta e ușor de spus. Nu s-au gândit că noi aveam 2 mâini, iar el avea 2 arme automate”, a povestit Lisa Husby.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News
- Știrea zilei e despre Carmen Brumă. Nimeni din presă n-a scris despre asta!
- Noi informații despre problemele navei spațiale Starliner. Ce au descoperit inginerii
- Diferența dintre Ambulanță și SMURD. Când și unde intervine fiecare. Raed Arafat, explicații din sistem/ VIDEO
- BANCUL ZILEI: Între vecini, la Vaslui
- Motivul crimei de la Brăila. Ipotezele luate în calcul de anchetatori
- Ciolacu, replică pentru Geoană: E de noaptea minții! / video
- Victorie de etapă pentru investitorul Alin Bucur. Plaja Caelia a primit „undă verde“ de la Tribunalul Constanța
- „Cazul Lasconi” se repetă în familia lui Elon Musk. Miliardarul se laudă că a dezmoștenit-o pe fiica lui trans și a declarat-o moartă. Aceasta a ripostat în presă
- Reacția unui profesor după ce un coleg a venit în fustă: Să încercăm să înțelegem de ce e supărată lumea pentru cum se îmbracă Nae la facultate
- Continuă coaliția PSD - PNL după alegeri? Alina Gorghiu: Sper să nu se supere nimeni că îndrăznesc să am această opinie / video