![](https://media.dcnews.ro/assets/images/icon_opinion.png)
![Sursa: Facebook Bolt Sursa: Facebook Bolt](https://media.dcnews.ro/image/202007/w670/bolt_facebook_foto_19285900.jpg)
"Rușinos, Bolt! De 3 săptâmâni încoace toate călătoriile mele cu șoferii voștri au devenit nesfârșite discuții despre rolul măștii în plină epidemie. În seara asta, am coborât. Șoferul vostru m-a dovedit! N-am reușit să-l conving să poarte masca cât timp sunt în mașina lui. Șoferul a fost super agresiv, gata să îmi dea el jos masca de pe față. Am chemat un al doilea șofer, l-am întrebat de pe trotuar dacă poartă mască și mi-a răspuns, tot agresiv, că nu.
Nu e rolul meu să fac asta. Nu e rolul meu să vă educ șoferii. Și ține de responsabilitatea voastră față de clineți să explicați câteva reguli minimale oamenilor cu care lucrați și să mă asigurați că faceți tot ce puteți să nu fiu pus în pericol.
Nu restricțiile și starea de urgență sunt soluția la această criză sanitară gravă! Nu izolarea în casă! Nu vreau să cred asta. Pandemia asta va dura! Și nu vreau să trăiesc o astfel de viață. Respectul și responsabilitatea individuală ar rezolva o parte din probleme.
Nu știu cum e în alte orașe din România, unii vor spune că mai rău, alții că mai bine, dar în București, mai mult de jumătate dintre locuitori nu sunt pregătiți să trăiască experiența urbană. Vorbim despre un hibrid jalnic. Iar asta se vede în ultimele luni mai clar ca niciodată.
Urâte vremuri.", a scris Edmund Niculuşcă, preşedintele ONG-ului ASOCIAȚIA ROMÂNĂ PENTRU CULTURĂ, EDUCAȚIE ȘI NORMALITATE, pe Facebook.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News
![](https://media.dcnews.ro/assets/images/icon_opinion.png)
![](https://media.dcnews.ro/assets/images/icon_audio_article.png)
![](https://media.dcnews.ro/assets/images/icon_audio_article.png)
![](https://media.dcnews.ro/assets/images/icon_audio_article.png)
![](https://media.dcnews.ro/assets/images/icon_audio_article.png)
- Știrea zilei e despre Carmen Brumă. Nimeni din presă n-a scris despre asta!
- Noi informații despre problemele navei spațiale Starliner. Ce au descoperit inginerii
- Diferența dintre Ambulanță și SMURD. Când și unde intervine fiecare. Raed Arafat, explicații din sistem/ VIDEO
- BANCUL ZILEI: Între vecini, la Vaslui
- Motivul crimei de la Brăila. Ipotezele luate în calcul de anchetatori
- Ciolacu, replică pentru Geoană: E de noaptea minții! / video
- Victorie de etapă pentru investitorul Alin Bucur. Plaja Caelia a primit „undă verde“ de la Tribunalul Constanța
- „Cazul Lasconi” se repetă în familia lui Elon Musk. Miliardarul se laudă că a dezmoștenit-o pe fiica lui trans și a declarat-o moartă. Aceasta a ripostat în presă
- Reacția unui profesor după ce un coleg a venit în fustă: Să încercăm să înțelegem de ce e supărată lumea pentru cum se îmbracă Nae la facultate
- Continuă coaliția PSD - PNL după alegeri? Alina Gorghiu: Sper să nu se supere nimeni că îndrăznesc să am această opinie / video