Gloria Bistriţa, victorie cu peripeţii asupra Rapidului

Echipa Gloria Bistriţa a câştigat, azi, pe teren propriu, în faţa Rapidului, cu 3-2 (1-1), după un meci plin de evenimente.

Oaspeţii au deschis scorul prin Roman, în minutul 24, care a prins un şut spectaculos de la 30 de metri. Gazdele au egalat prin italianul Cavalli, în minutul 31. După pauză, acelaşi Cavalli, în minutul 66, a adus în avantaj Gloria, dar rapidistul Herea a egalat în minutul 71. În minutul 77, portarul Dani Coman l-a faultat în careu, în postura de ultim apărător, pe Cavalli şi goalkeeper-ul a fost eliminat. Cum rapidiştii efectuaseră toate cele trei schimbări, în poarta giuleştenilor a intrat autorul primului gol, Mihai Roman, care nu a putut para penalty-ul acordat.

În urma acestui rezultat, Rapid este pe locul 6, cu 34 de puncte, în timp ce Gloria Bistriţa ocupă poziţia a noua, cu 27 de puncte. Situaţia antrenorului Marius Şumudică pe banca tehnică a Rapidului nu este deloc sigură.