Președintele Traian Băsescu a cerut Guvernului și Parlamentului emiterea unui act normativ care să interzică prezența pe teritoriul României a extremiștilor maghiari ai partidului Jobbik. Apelul președintelui vine la o zi după ce aproximativ 4.000 de persoane au manifestat, luni, la Târgu Mureș, pentru autonomia Ținutului Secuiesc. Protestatarii au aruncat petarde, au strigat scandări xenofobe și s-au îmbrâncit cu jandarmii.
”Am observat ieri o prezență la vârf a partidului extremist Jobbik. Cred că a venit timpul să punem capăt prezenței acestui partid pe teritoriul României. Cer public Parlamentului să adopte un act normativ prin care să se interzică prezența în România a membrilor acestei formațiuni”, a declarat șeful statului, marți, într-o conferință de presă.
Băsescu a descris formațiunea maghiară drept una extremistă pe care Ungaria nu o poate ține sub control.
”Voi avea o discuție extrem de aplicată în primul CSAT pentru că libertatea, democrația, dreptul de mișcare, la libera exprimare, nu pot merge până la nivelul la care prin abordări extremiste faci rău altora, iar Jobbik e un partid extremist de care le e rușine și guvernanților de la Budapesta”, a mai spus Traian Băsescu.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News
- Știrea zilei e despre Carmen Brumă. Nimeni din presă n-a scris despre asta!
- Noi informații despre problemele navei spațiale Starliner. Ce au descoperit inginerii
- Diferența dintre Ambulanță și SMURD. Când și unde intervine fiecare. Raed Arafat, explicații din sistem/ VIDEO
- Motivul crimei de la Brăila. Ipotezele luate în calcul de anchetatori
- BANCUL ZILEI: Între vecini, la Vaslui
- Ciolacu, replică pentru Geoană: E de noaptea minții! / video
- Victorie de etapă pentru investitorul Alin Bucur. Plaja Caelia a primit „undă verde“ de la Tribunalul Constanța
- „Cazul Lasconi” se repetă în familia lui Elon Musk. Miliardarul se laudă că a dezmoștenit-o pe fiica lui trans și a declarat-o moartă. Aceasta a ripostat în presă
- Reacția unui profesor după ce un coleg a venit în fustă: Să încercăm să înțelegem de ce e supărată lumea pentru cum se îmbracă Nae la facultate
- Continuă coaliția PSD - PNL după alegeri? Alina Gorghiu: Sper să nu se supere nimeni că îndrăznesc să am această opinie / video