![Orezul trebuie spălat înainte de a fi gătit sau nu. Răspunsul te va surprinde. Sursa foto: freepik.com Orezul trebuie spălat înainte de a fi gătit sau nu. Răspunsul te va surprinde. Sursa foto: freepik.com](https://media.dcnews.ro/image/202302/w670/orezul-trebuie-spalat-inainte-de-a-fi-gatit-sau-nu--raspunsul-te-va-surprinde_31090300.jpg)
Orezul este un aliment foarte versatil. Există multe soiuri de orez, din care se fac nenumărate preparate. În funcție de ingredientele adăugate, posibilitățile de a face diferite rețete din orez sunt nesfârșite. Acestea variază de la risotto galben cu șofran, la pilaf cu carne, sarmale sau la diverse preparate cu pește, carne și legume.
Deseori, gospodinele se întreabă dacă orezul trebuie spălat înainte de a fi gătit. Spălarea orezului nefiert este necesară, deoarece îl face mai ușor de digerat. Cu toate acestea, se pierd unii nutrienți importanți, cum ar fi vitaminele B, fier, niacină și tiamină. Acestea fiind spuse, trebuie spus că spălarea orezului îndepărtează o mare parte a amidonului. În acest fel vei obține cereale mai moi și mai ușor de digerat.
Tartă dulce din resturi de pâine: se face în cinci minute și este foarte bună
Cei care suferă de reflux gastro-esofagian și gastrită ar trebui, așadar, să adopte această practică, mai ales dacă intenția este de a combina orezul cu carne. Amestecul de amidon și proteine animale generează aciditate puternică în stomac, principala cauză a refluxului gastric.
Dacă dorești să pregătești un risotto cremos, atunci ar fi bine să eviți clătirea orezului înainte de gătire, deoarece amidonul din orez îi oferă preparatului acea cremozitate tipică și delicioasă. De asemenea orezul nu trebuie clătit, dacă dorești să prepari o budincă de orez.
Dimpotrivă, orezul trebuie spălat, dacă intenționezi să faci o salată de orez cu legume sau sushi. În ceea ce privește tipurile de orez, se recomandă spălarea orezului basmati, a orezului roșu, a orezului negru și a celui thailandez.
Spălarea orezului are beneficii
Pe lângă toate cele de mai sus, este bine să-ți amintești că spălarea orezului, înainte de a-l găti, este utilă din motive de sănătate. De fapt, prin clătirea orezului sunt eliminate orice metale grele și substanțe contaminante, murdăria, resturile, insectele și substanțele chimice.
Cum se păstrează sucul de portocale: cu acest truc al bunicii va rezista câteva luni
Deci: trebuie spălat orezul înainte de a-l pune la fiert? Nu există un răspuns unic la această întrebare. După cum ai văzut, totul depinde de diverși factori. În orice caz, pentru a spăla orezul, doar toarnă-l într-un vas și acoperă-l complet cu apă rece. Spală cerealele cu mâinile, apoi pune orezul într-o strecurătoare cu plasă fină și ține-l sub un jet de apă rece.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News
Citește articolele cu aceleași etichete:
- Știrea zilei e despre Carmen Brumă. Nimeni din presă n-a scris despre asta!
- Noi informații despre problemele navei spațiale Starliner. Ce au descoperit inginerii
- Diferența dintre Ambulanță și SMURD. Când și unde intervine fiecare. Raed Arafat, explicații din sistem/ VIDEO
- Motivul crimei de la Brăila. Ipotezele luate în calcul de anchetatori
- BANCUL ZILEI: Între vecini, la Vaslui
- Ciolacu, replică pentru Geoană: E de noaptea minții! / video
- Victorie de etapă pentru investitorul Alin Bucur. Plaja Caelia a primit „undă verde“ de la Tribunalul Constanța
- „Cazul Lasconi” se repetă în familia lui Elon Musk. Miliardarul se laudă că a dezmoștenit-o pe fiica lui trans și a declarat-o moartă. Aceasta a ripostat în presă
- Reacția unui profesor după ce un coleg a venit în fustă: Să încercăm să înțelegem de ce e supărată lumea pentru cum se îmbracă Nae la facultate
- Continuă coaliția PSD - PNL după alegeri? Alina Gorghiu: Sper să nu se supere nimeni că îndrăznesc să am această opinie / video