Sepsi SIC Sfântu Gheorghe a debutat cu stângul în noul sezon de EuroCup
Autor: Sebastian Florea

ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe a fost învinsă în deplasare de formaţia poloneză Artego Bydgoszcz cu scorul de 72-67 (29-19, 23-18, 14-9, 6-21), joi seara, în primul său meci din Grupa E a EuroCup la baschet feminin.

Campioana României a fost dominată în primele trei sferturi ale partidei, a revenit în ultimele zece minute, câştigând ultimul sfert cu 21-6, insuficient pentru a răsturna scorul.

Andra Mandache, cu 17 puncte şi 4 recuperări, a fost cea mai bună de la Sepsi SIC. Pentru formaţia antrenată de Zoran Mikes au mai jucat Shae Marie Kelley 14 p, 4 rec, 1 pasă decisivă, Jovana Pasic 5 p, 3 rec, 2 pd, Jelena Vucetic 1 pd, Kristina Topuzovic 2 p, 2 rec, 1 pd, Annemarie Godri-Părău 12 p, 3 rec, 4 pd, Krisi Givens 13 p, 6 rec, 6 pd, Natalie Butler 4 p, 1 rec.

La Artego au evoluat Jennifer O'Neill 20 p, 3 rec, 2 pd, Brianna Kiesel 8 p, 2 rec, 14 pd, Elzbieta Miedzik 11 p, 1 rec, 2 pd, Katerina Rîmarenko 10 p, 1 rec, 4 pd, Karolina Pobozy 4 p, 2 rec, Laura Miskiniene 17 p, 18 rec, 1 pd, Karina Michalek 2 p, 1 pd.

În celălalt meci al grupei, Galatasaray a dispus de Lulea BBK (Suedia) cu 74-55. La gazde a jucat şi internaţionala română Claudia Cuic (ex-Pop), 2 puncte, 2 recuperări, 3 pase decisive.

Sepsi SIC va juca următorul meci pe 23 octombrie, acasă, cu Galatasaray.