![Cătălin Predoiu Foto: Crișan Andreescu Cătălin Predoiu Foto: Crișan Andreescu](https://media.dcnews.ro/image/202312/w670/ce-invatat-catalin-predoiu-pe-terenul-de-sport--deci-nu-a-vrut-sa-ne-jigneasca-domnul-iohannis-sa-ne-faca-serpasi_91548100.jpg)
Pe de altă parte, Clotilde Armand anunță că a făcut o plângere penală împotriva reprezentantului PSD în Biroul Electoral al Sectorului 1, despre care spune că ar fi fost prins cum desigila sacii plini cu buletinele de vot și umbla în ei.
În acest context, l-am contactat pe ministrul Afacerilor Interne - Cătălin Predoiu - pentru a clarifica un aspect: Cine trebuie să păzească sacii cu voturi? Ministrul ne-a explicat că MAI nu are voie, conform legii, să păzească sacii cu voturi, ci doar incintele în care se află sacii cu voturi.
„Potrivit legii, Ministerul Afacerilor Interne are doar atribuții de pază a locațiilor - săli, birouri etc. sigilate - în care sunt depozitate voturile de către cei care au atribuții legale în acest sens. De asemenea, avem obligația să asigurăm protecția voturilor pe timpul transportului acestora, dar, acest transport NU se realizează cu mijloacele MAI, potrivit legii.
Cu alte cuvinte, MAI asigură paza oricărei incinte imobile (camera) sigilate și/ sau mijloc mobil (auto) care transportă voturile, dar nu are atribuția și nici dreptul să manevreze fizic voturile, să numere voturi sau saci, să inventarieze etc., pe scurt, MAI nu are voie să «pună mâna» pe vreun buletin de vot, din rațiuni lesne de înțeles pe care legea le-a avut în vedere, și anume imparțialitatea și caracterul civil al operațiunilor de vot. Informez că, prin structurile noastre, ne-am exercitat aceste atribuții fără excepție. Problemele de organizare apărute în procesul de numărare a voturilor și de transport al sacilor de vot sunt exclusiv în competența altor autorități stabilite de lege”, a declarat Cătălin Predoiu pentru DC News.
PNL Sector 1 a transmis, cu câteva minute în urmă, că:
„În ciuda încercărilor disperate ale doamnei Armand de a opri ieri numărarea voturilor, chiar și cu prețul umilirii a sute de oameni dincolo de limita epuizării fizice, candidatul alianței PNL-PSD George Cristian Tuță a câștigat alegerile pentru Primăria Sectorului 1!
IMPORTANT: Aceste procese verbale atașate sunt singurele lipsă din cele înregistrate de AEP la momentul respectiv, iar corelate cu cele înregistrate deja la AEP vă vor da rezultatul: George Tuță câștigător! Procesele verbale cu voturile numărate sunt cea mai bună dovadă și le vom publica mai jos, împreună cu linkul unde sunt toate datele oficiale deja contorizate. Calculul îl poate face oricine. Va rezulta același lucru: George Tuță va fi în următorii patru ani de zile primarul Sectorului 1!”
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News
- Știrea zilei e despre Carmen Brumă. Nimeni din presă n-a scris despre asta!
- Noi informații despre problemele navei spațiale Starliner. Ce au descoperit inginerii
- Diferența dintre Ambulanță și SMURD. Când și unde intervine fiecare. Raed Arafat, explicații din sistem/ VIDEO
- BANCUL ZILEI: Între vecini, la Vaslui
- Motivul crimei de la Brăila. Ipotezele luate în calcul de anchetatori
- Ciolacu, replică pentru Geoană: E de noaptea minții! / video
- Victorie de etapă pentru investitorul Alin Bucur. Plaja Caelia a primit „undă verde“ de la Tribunalul Constanța
- „Cazul Lasconi” se repetă în familia lui Elon Musk. Miliardarul se laudă că a dezmoștenit-o pe fiica lui trans și a declarat-o moartă. Aceasta a ripostat în presă
- Reacția unui profesor după ce un coleg a venit în fustă: Să încercăm să înțelegem de ce e supărată lumea pentru cum se îmbracă Nae la facultate
- Continuă coaliția PSD - PNL după alegeri? Alina Gorghiu: Sper să nu se supere nimeni că îndrăznesc să am această opinie / video