![](https://media.dcnews.ro/nxt/dcnews_noimg.png)
SC Miercurea Ciuc şi CSM Corona Braşov au obţinut victorii, vineri, acasă, în meciuri jucate în Erste Liga la hochei pe gheaţă.
Liderul SC Miercurea Ciuc a dispus de Hokiklub Budapesta cu 10-2 (1-0, 4-1, 5-1), prin golurile marcate de Tihamer Becze (trei), Andrei Taratuhin (două), Joshua Shalla (două), Szabolcs Papp, Tamas Aron Biro (două), respectiv David Szappanos şi Istvan Gabor Szucs.
Într-o partidă care a contat şi pentru Campionatul Naţional, CSM Corona Braşov a învins-o pe ACSH Gheorgheni cu 2-1 (2-0, 0-1, 0-0). Otto Attila Biro şi Cody Fowlie au marcat golurile braşovenilor, iar pentru oaspeţi a punctat Andreas Valdix.
CSM Galaţi ocupă primul loc în clasamentul Campionatului Naţional, cu 21 puncte (7 jocuri), urmată de Corona Braşov, 16 puncte (6 j), ACSH Gheorgheni, 12 p (6 j), CSA Steaua, 12 puncte (6 j), ACS Saptienţia U23, 12 p (15 j), SC Miercurea Ciuc, 8 puncte (4 j), Sportul Studenţesc, 0 p (10 j).
În Erste Liga, prima este Sport Club Miercurea Ciuc, cu 42 puncte (16 jocuri), urmată de FTC-Telekom, 32 puncte (14 j), Dunaujvarosi Acelbikak, 28 puncte (13 j), DEAC Debrecen, 27 p (14 j), Corona Braşov, 26 p (14 j), ACSH Gheorgheni, 17 p (15 j), UTE, 17 p (14 j), Fehervari Titanok, 14 p (16 j), Schiller-Vasas HC, 8 p (15 j), Hokiklub Budapesta, 8 p (15 j).
AGERPRES
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News
- Știrea zilei e despre Carmen Brumă. Nimeni din presă n-a scris despre asta!
- Noi informații despre problemele navei spațiale Starliner. Ce au descoperit inginerii
- Diferența dintre Ambulanță și SMURD. Când și unde intervine fiecare. Raed Arafat, explicații din sistem/ VIDEO
- Motivul crimei de la Brăila. Ipotezele luate în calcul de anchetatori
- BANCUL ZILEI: Între vecini, la Vaslui
- Ciolacu, replică pentru Geoană: E de noaptea minții! / video
- Victorie de etapă pentru investitorul Alin Bucur. Plaja Caelia a primit „undă verde“ de la Tribunalul Constanța
- „Cazul Lasconi” se repetă în familia lui Elon Musk. Miliardarul se laudă că a dezmoștenit-o pe fiica lui trans și a declarat-o moartă. Aceasta a ripostat în presă
- Reacția unui profesor după ce un coleg a venit în fustă: Să încercăm să înțelegem de ce e supărată lumea pentru cum se îmbracă Nae la facultate
- Continuă coaliția PSD - PNL după alegeri? Alina Gorghiu: Sper să nu se supere nimeni că îndrăznesc să am această opinie / video