![Inquam Photos / Octav Ganea Inquam Photos / Octav Ganea](https://media.dcnews.ro/image/202312/w670/previziuni-economice-sumbre-pentru-2024--adrian-negrescu_10905500.jpg)
Românii nu vor mai beneficia de voucherele în valoare de 1.400 de lei pentru energie în 2024. Totuși, avem majorări de pensii, de 13,8%, însemnând indexarea cu rata inflației. Pentru o pensie de 1785 de lei acești 13,8% înseamnă 246 de lei, adică 8 lei pe zi. Potrivit legii ar trebui ca și alocațiile să fie indexate cu rata inflației, adică să fie majorate cu 13,8%, iar pentru o alocație de 256 de lei această majorare ar însemna cu puțin peste 1 leu pe zi în plus la alocație. Adrian Negrescu, analist financiar, a vorbit la Antena 3 CNN despre aceste majorări, explicând că aceste sume infime nu îi va ajuta prea mult pe români, în contextul în care prețurile vor continua să crească și în 2024.
"De 8 lei speranțe, cam acesta este nivelul creșterilor de pensii, probabil și al alocațiilor, într-un context extrem de dificil pentru că prețurile în 2024 vor continua să crească. Faptul că se temperează inflația nu înseamnă că câștigurile noastre vor arăta mai bine.
Dimpotrivă, prețurile vor continua să crească, poate mai puțin decât în prezent, dar puterea noastră de cumpărare se va reduce, iar cei mai afectați de această situație sunt pensionarii care au pensii undeva până în 1.800-2.000 de lei, familiile cu 2-3 copii care au nevoie de aproape 2.000 de euro pe lună pentru a avea o viață decentă, cel puțin asta arată un nou studiu și persoanele singure care se descurcă cu greu cu chirii, cu rate, cu tot felul de probleme financiare pe care le va fi greu să le depășească în anul 2024", a spus Adrian Negrescu.
Negrescu, despre majorarea salariului minim pe economie: 181 de lei e nimic
Cât despre majorarea salariului minim, Adrian Negrescu a spus: "Altfel spus a câștigat statul din toată această situație, cel puțin în construcții se vor aduna mai mulți bani la buget. Legat de creșterea salarială, mă uitam la niște studii recente care arată că cei mai mulți angajatori vor crește salariile cu cel mult 5-7% în condițiile în care de la 1 ianuarie cresc taxele, se triplează impozitul pentru micile întreprinderi, apare impozitul pe cifra de afaceri, crește TVA-ul la o grămadă de servicii și produse, astfel încât va fi greu să vedem câștiguri mai mari, mai ales în mediul privat. Da, există o criză a forței de muncă.
Companiile reușesc cu greu să își păstreze angajații, iar salariul va reprezenta în 2024, atenție, cred că și alături de bonurile de masă, principalele argumente care vor face diferența în a avea un angajat specializat, profesionist și a căuta în piață tot felul de oameni cu care să îți faci treaba. 181 de lei e nimic. Gândiți-vă cât te costă să te duci la magazin să îți faci cumpărăturile. 100 de lei, cum zicea Ciolacu, sunt acum 150 de lei, în condițiile în care prețurile au continuat să crească, iar în perspectiva sărbătorilor, așteptați-vă ca de sărbători prețurile să crească, se întâmplă în fiecare an, astfel încât pentru mulți români Crăciunul va fi la suta de grame, adică vor încerca să ia din bunătățile de Crăciun mai puțin decât în anii trecuți".
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News
- Știrea zilei e despre Carmen Brumă. Nimeni din presă n-a scris despre asta!
- Noi informații despre problemele navei spațiale Starliner. Ce au descoperit inginerii
- Diferența dintre Ambulanță și SMURD. Când și unde intervine fiecare. Raed Arafat, explicații din sistem/ VIDEO
- BANCUL ZILEI: Între vecini, la Vaslui
- Motivul crimei de la Brăila. Ipotezele luate în calcul de anchetatori
- Ciolacu, replică pentru Geoană: E de noaptea minții! / video
- Victorie de etapă pentru investitorul Alin Bucur. Plaja Caelia a primit „undă verde“ de la Tribunalul Constanța
- „Cazul Lasconi” se repetă în familia lui Elon Musk. Miliardarul se laudă că a dezmoștenit-o pe fiica lui trans și a declarat-o moartă. Aceasta a ripostat în presă
- Reacția unui profesor după ce un coleg a venit în fustă: Să încercăm să înțelegem de ce e supărată lumea pentru cum se îmbracă Nae la facultate
- Continuă coaliția PSD - PNL după alegeri? Alina Gorghiu: Sper să nu se supere nimeni că îndrăznesc să am această opinie / video