![](https://media.dcnews.ro/image/202405/w670/dumitrel_ion_40597900.jpg)
Pensionar special, ca și soția sa, Dumitrel încasează atât pensie cât și veniturile aferente funcției pe care o ocupă de două decenii. Din declarațiile de avere, putem observa că, totuși, doamna aduce mai mulți bani în casă, având pensia mai mare, dar și un salariu bun, de circa 2500 de euro lunar, de la SC APA CTTA SA, furnizorul de apă al județului pe care Dumitrel îl conduce.
E aproape firesc ca unul dintre consilierii personali pe care îl angajează pe banii statului să fie, la rândul său, pensionar special: un judecător de la Curtea de Apel, de care nu se știe când ai nevoie, într-o administrație vestită prin scandaluri, nu prin realizări.
Citește și: Poveștile, secretul longevității la șefia unui județ. Dumitrel, mandate cât doi președinți de țară la un loc
”L-am luat pur și simplu, era pensionat din funcția de judecător când l-am luat pe postul de consilier. Mai am încă doi consilieri pe lângă dânsul”, explică Ion Dumitrel pentru ziarulunirea.ro, de parcă și-ar lua, din bani personali, un ajutor pe lângă casă.
Citește și: Cum zboară banii de la CJ Alba, cu ”Super-Dumitrel” în frunte! Când a rămas singur, Împăratul a mai pompat 12.000 de euro în câteva postări pe Facebook
„Putem înţelege că, ajuns la vârsta la care încasează atât pensie cât şi salariu pentru funcţia pe care o ocupă, domnul Dumitrel are nevoie de ajutor, de consiliere. Că e vorba de consilieri personali de care domnul Ion Dumitrel chiar are nevoie, ori că e vorba de asigurarea unor posturi călduţe pentru colegi de partid, în vederea alegerilor, nu considerăm că o astfel de decizie a fost oportună. În fapt, iniţiativa domnului Dumitrel a fost de-a dreptul sfidătoare, în condiţiile în care peste tot se vor desfiinţa posturi publice şi se vor reduce cheltuielile bugetare, iar el tocmai şi-a înfiinţat trei noi posturi de consilieri personali”, spune Corneliu Mureşan, subprefect, citat de alba24.ro.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News
- Știrea zilei e despre Carmen Brumă. Nimeni din presă n-a scris despre asta!
- Noi informații despre problemele navei spațiale Starliner. Ce au descoperit inginerii
- Diferența dintre Ambulanță și SMURD. Când și unde intervine fiecare. Raed Arafat, explicații din sistem/ VIDEO
- Motivul crimei de la Brăila. Ipotezele luate în calcul de anchetatori
- BANCUL ZILEI: Între vecini, la Vaslui
- Ciolacu, replică pentru Geoană: E de noaptea minții! / video
- Victorie de etapă pentru investitorul Alin Bucur. Plaja Caelia a primit „undă verde“ de la Tribunalul Constanța
- „Cazul Lasconi” se repetă în familia lui Elon Musk. Miliardarul se laudă că a dezmoștenit-o pe fiica lui trans și a declarat-o moartă. Aceasta a ripostat în presă
- Reacția unui profesor după ce un coleg a venit în fustă: Să încercăm să înțelegem de ce e supărată lumea pentru cum se îmbracă Nae la facultate
- Continuă coaliția PSD - PNL după alegeri? Alina Gorghiu: Sper să nu se supere nimeni că îndrăznesc să am această opinie / video