![Foto cu caracter ilustrativ Pixabay Foto cu caracter ilustrativ Pixabay](https://media.dcnews.ro/image/202104/w670/vlad-ciurea-despre-finalul-pandemiei_38657600.jpg)
"În 89 s-a ieșit în stradă, toți am protestat, toți am fost de acord să fim liberi. Omul are voie să iasă în stradă și să își spună părerea, are voie să scrie, să publice, toate aceste lucruri trebuie făcute. De aici și până la aspectele de huliganism este o mică diferență. Protestele au degenerat. Degenerarea este că persoanele respective nu înțeleg exact ce înseamnă această boală. Această boală există, e gravă, am avut-o, am trecut prin ea, am fost la un pas să... merg în altă parte.
Oamenii nu înțeleg că nu trebuie să ne adunăm în ciorchine, să facem paranghelie, acele super-adunări de tineret la care toți cu toți sunt împreună, petrec toată noaptea și unde nu există mască. Așa cum pun cravată, așa pun și masca, e un accesoriu obligatoriu. Eu am fost de 7 ori în Japonia și acolo toți purtau masca, acum 20 de ani. Este o chestie de educație. Tot strănutăm când avem gripă, ne împiedică cineva să nu purtăm masca? Este pentru binele meu și al interlocutorului să purtăm masca. Trebuie să fie masca, spălare, igienă și aerisire. Virusul e periculos, ne luptăm cu el. Sigur va dispărea această boală, într-un an va dispărea.
Avem printr-o întâmplare luminița de la capătul tunelului. De noi depinde să respectăm acele elemente de protecție, să întărim imunitatea și, la primele elemente, să ne sunăm medicul de familie care știe ce are de făcut, să anunțăm. Să urmăm recomandările și apoi să ajungem la elementul suprem: vaccinare", a explicat profesorul Vlad Ciurea la Realitatea PLUS.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News
![](https://media.dcnews.ro/assets/images/icon_audio_article.png)
![](https://media.dcnews.ro/assets/images/icon_audio_article.png)
![](https://media.dcnews.ro/assets/images/icon_audio_article.png)
![](https://media.dcnews.ro/assets/images/icon_audio_article.png)
- Știrea zilei e despre Carmen Brumă. Nimeni din presă n-a scris despre asta!
- Noi informații despre problemele navei spațiale Starliner. Ce au descoperit inginerii
- Diferența dintre Ambulanță și SMURD. Când și unde intervine fiecare. Raed Arafat, explicații din sistem/ VIDEO
- BANCUL ZILEI: Între vecini, la Vaslui
- Motivul crimei de la Brăila. Ipotezele luate în calcul de anchetatori
- Ciolacu, replică pentru Geoană: E de noaptea minții! / video
- Victorie de etapă pentru investitorul Alin Bucur. Plaja Caelia a primit „undă verde“ de la Tribunalul Constanța
- „Cazul Lasconi” se repetă în familia lui Elon Musk. Miliardarul se laudă că a dezmoștenit-o pe fiica lui trans și a declarat-o moartă. Aceasta a ripostat în presă
- Reacția unui profesor după ce un coleg a venit în fustă: Să încercăm să înțelegem de ce e supărată lumea pentru cum se îmbracă Nae la facultate
- Continuă coaliția PSD - PNL după alegeri? Alina Gorghiu: Sper să nu se supere nimeni că îndrăznesc să am această opinie / video