Medalie de aur la bârnă pentru gimnasta Ana Porgras, la CM de la Rotterdam

Gimnasta româncă Ana Porgras a câştigat, duminică, finala la bârnă din cadrul Campionatul Mondial de Gimnastică de la Rotterdam, aducând prima medalie de aur României la această competiţie.

Ana Porgras a intrat a cincea în concurs şi a fost notată cu cea mai mare notă de până atunci, 15.366, cu care a obţinut în final medalia de aur, prima a delegaţiei României la CM din Olanda, informează Mediafax.  Medalia de argint a revenit americancei Rebecca Bross şi chinezoaicei Linlin Deng , ambele notate cu 15.266, iar cea de bronz nu s-a acordat în acest caz.

Tot duminică, în prima finală a zilei, Flavius Koczi s-a clasat pe locul cinci (16.208), titlul mondial revenind francezului Thomas Bouhail (16.449 puncte).

Ultimele prezenţe româneşti la CM de la Rotterdam vor fi cele ale Sandrei Izbaşa şi Diana Chelaru, în finala de la sol.

Rezultatele obţinute de delegaţia României la CM de la Rotterdam, până în prezent: echipa feminină - locul 4 în finală, echipa masculină - nu s-a calificat în finală, Flavius Koczi - locul 16 în finală la individual-compus, Ana Porgras - locul 4 în finală la individual-compus şi Raluca Haidu - locul 9 în finală la individual-compus, Flavius Koczi - locul 6 în finală la sol, Diana Chelaru - locul 7 în finală la sărituri, Ana Porgras - locul 5 în finală la paralele, Flavius Koczi - locul cinci în finală la sărituri, Ana Porgras - medalie de aur în finală la bârnă.

Ambele echipe ale României s-au calificat la CM din 2011, de la Tokyo, la care au acces primele 24 din calificări.