Liga Campionilor. Rapid, victorie superbă cu Stormhar
Autor: Dan Carp

CS Rapid Bucureşti a învins echipa norvegiană Storhamar Handball Elite, cu scorul de 27-25 (14-15), duminică, în Sala Polivalentă din Capitală, în Grupa B a Ligii Campionilor la handbal feminin.

Campioana României rămâne neînvinsă după un meci echilibrat de la început până la sfârşit, în care a reuşit să fie echipa mai lucidă pe final.

Scandinavele au dominat prima repriză, în care au condus de mai multe ori la trei goluri, 10-7, 11-8, 12-9, 13-10, 14-11, 15-12, însă la pauză diferenţa a fost de un singur gol în favoarea oaspetelor, 15-14.

Rapid a întors scorul pe finalul meciului

Storhamar a condus şi după pauză, cu 17-15, 18-16, 21-19, dar Rapid a întors scorul şi a controlat ultimele zece minute. Impulsul a fost oferit de trei goluri consecutive, de la 21-22 la 24-22, echipa antrenată de Carlos Viver rămânând la cârma jocului până la final.

Pentru Rapid au marcat Jennifer Maria Gutierrez Bermejo 6 goluri, Alexandra Badea 4, Eliza Buceschi 3, Sorina Grozav 3, Irene Espinola Perez 3, Alicia Fernandez Fraga 3, Ainhoa Hernandez Serrador 3, Marta Lopez Herrero 1, Lorena Ostase 1.

Golurile echipei norvegiene au fost reuşite de Tina Abdula 6, Maja Jakobsen 6, Anniken Obaidli 5, Mia Zschocke 3, Susanne Liberg Amundsen 2, Ane Cecilie Hoegseth 1, Marie Johanna Elinore Johansson 1, Olivia Linnea Josephine Lofqvist 1.

Au arbitrat bosniacele Tatjana Prastalo şi Vesna Balvan, iar delegat EHF a fost Ayberk Dilmen (Turcia).

În alt meci jucat duminică, Team Esbjerg a învins-o pe Kastamonu Belediyesi GSK cu scorul de 43-27 în deplasare, după ce sâmbătă, Gyori Audi ETO KC a trecut cu 32-19 de Buducnost Podgorica, iar Metz Handball a surclasat-o pe Lokomotiva Zagreb cu 38-13.

Rapid va juca următorul meci pe 3 decembrie, în deplasare cu puternica echipă maghiară Gyori Audi ETO KC, relatează Agerpres.