CSM Bucureşti şi AHC Dobrogea Sud au terminat la egalitate, în Liga Naţională
Autor: Sebastian Florea

CSM Bucureşti şi AHC Dobrogea Sud au terminat la egalitate, 20-20 (13-9), miercuri, în Sala Rapid din Capitală, în etapa a şaptea a Ligii Naţionale de handbal masculin.

Tigrii au marcat ultimul gol al partidei, prin Allahkaram Esteki, cu aproape trei minute înainte de finalul partidei. Gazdele au condus la pauză la o diferenţă de patru goluri, 13-9, dar vicecampioana a avut o perioadă bună în debutul reprizei secunde, marcând de cinci ori consecutiv, de la 10-14 la 15-14.

Georgievski a marcat 6 goluri, Selicani Teixeira 4, Onyejekwe 4, Ramba 3, A. Esteki 2, Criciotoiu 1, pentru CSMB.

Pentru oaspeţi, la care a revenit veteranul George Buricea (1 gol), retras la finalul sezonului trecut, au punctat Malinovic 5 goluri, Al. Andrei 4, Cikovani 4, Rocha Chiuffa 3, I. Iancu (portar) 1, Csog 1, Simovic 1.

În clasament, pe primul loc se află CS Dinamo, cu 21 puncte, urmată de CS Minaur Baia Mare, 16 puncte (6 jocuri), CSM Foc;ani 2007, 13 p (6 j), AHC Potaissa Turda, 13 p (6 j), CSA Steaua, 13 p (6 j), etc. CSM Bucureşti se află pe 8, cu 8 puncte, iar iar AHC Dobrogea Sud se află pe 11, cu 4 p.