CFR Cluj s-a impus clar, scor 2-0, în faţa Astrei Ploieşti
fotbal
fotbal

Antrenorul portughez Jorge Costa a debutat cu dreptul pe banca tehnică a echipei CFR Cluj. Ardelenii au câştigat fără probleme, scor 2-0 (1-0), partida de pe teren propriu cu Astra Ploieşti.

Scorul a fost deschis de senegalezul Modou Sougou, cu un splendid voleu în colţul lung al porţii prahovene, în minutul 16. Acelaşi jucător a nimerit bara în minutul 60, la un şut din interiorul careului mare, pentru ca în minutul 69 să prelungească cu capul o centrare venită din corner, iar Nuno Diego să reia, tot cu capul, în plasa porţii luiLungu.

Echipele folosite de cei doi antrenori au fost următoarele_

CFR Cluj: Claro - Lionn, Diogo, Rada, Camora - Peralta, Mureşan, Renan - Sougou (Hora '89), Kapetanos (Bud '65), Bastos (Nicoară '74). Antrenor: Jorge Costa

Astra Ploieşti: Lungu - Mihalache, Miguel, Goian, Morais - Strătilă, Kubala (Takayuki '78), N'Doye, C. Matei (Tigoianu '26, Rusu '86) - Fatai, Miranda. Antrenor: Tibor Selymes