![Foto: Agerpres Foto: Agerpres](https://media.dcnews.ro/image/202404/w670/tilvar_47349400.jpg)
Ministrul Apărării, Angel Tîlvăr, a participat, în regim de videoconferinţă, la cea de-a cincea reuniune din acest an a Grupului de Contact pentru Ucraina.
El a spus că Romania are o colaborare foarte bună cu SUA şi Ţările de Jos pentru funcţionarea Centrului de Instruire F-16 de la Feteşti şi este determinată să contribuie activ la iniţiativele internaţionale de asistenţă şi reconstrucţie a Ucrainei.
„Am participat astăzi, prin videoconferință, la cea de-a cincea reuniune din acest an a Grupului de Contact pentru Ucraina. Scopul acesteia a fost de a analiza, coordona și intensifica eforturile de sprijinire a Ucrainei în contextul ultimelor evoluții ale războiului de agresiune al Federației Ruse.
România a reafirmat angajamentul ferm de a susține suveranitatea și integritatea teritorială a Ucrainei, precum și eforturile de susținere prin participarea la diferite misiuni de instruire.
Romania are o colaborare foarte bună cu SUA și Țările de Jos pentru funcționarea Centrului de Instruire F-16 de la Fetești și suntem determinați să contribuim activ la inițiativele internaționale de asistență și reconstrucție a Ucrainei”, a transmis Angel Tîlvăr.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News
- Știrea zilei e despre Carmen Brumă. Nimeni din presă n-a scris despre asta!
- Noi informații despre problemele navei spațiale Starliner. Ce au descoperit inginerii
- Diferența dintre Ambulanță și SMURD. Când și unde intervine fiecare. Raed Arafat, explicații din sistem/ VIDEO
- Motivul crimei de la Brăila. Ipotezele luate în calcul de anchetatori
- BANCUL ZILEI: Între vecini, la Vaslui
- Ciolacu, replică pentru Geoană: E de noaptea minții! / video
- Victorie de etapă pentru investitorul Alin Bucur. Plaja Caelia a primit „undă verde“ de la Tribunalul Constanța
- „Cazul Lasconi” se repetă în familia lui Elon Musk. Miliardarul se laudă că a dezmoștenit-o pe fiica lui trans și a declarat-o moartă. Aceasta a ripostat în presă
- Reacția unui profesor după ce un coleg a venit în fustă: Să încercăm să înțelegem de ce e supărată lumea pentru cum se îmbracă Nae la facultate
- Continuă coaliția PSD - PNL după alegeri? Alina Gorghiu: Sper să nu se supere nimeni că îndrăznesc să am această opinie / video