Winston-Salem, Tecău şi Rojer, calificaţi în sferturi
Autor: Bogdan Cotigă
Perechea alcătuită din tenismanul român Horia Tecău şi cel olandez Jean-Julien Rojer s-a calificat în sferturile de finală ale probei de dublu din cadrul turneului ATP de la Winston-Salem (Carolina de Nor d).

Turneul are premii totale de 691.415 dolari Echipa din care face parte tenismenul român a câștigat cu 6-4, 6-4 în fața italienilor Marco Cecchinato/Andreas Seppi. Tecău şi Rojer, favoriţii numărul doi şi deţinătorii titlului, s-au impus după 69 de minute, meciul fiind reluat după ce fusese întrerupt marţi la scorul de 2-1 pentru italieni în primul set.

Performanță: Cinci ași pentru învingători

Învingătorii au avut 5 aşi, au comis 4 duble greşeli, dar nu şi-au pierdut serviciul niciodată, salvând cinci mingi de break. Italienii au reuşit 3 aşi şi au comis 2 duble greşeli. A fost a doua victorie a perechii Tecău/Rojer în faţa cuplului Cecchinato/Seppi, după cea cu 7-6 (0), 6-3 în optimi la Australian Open, în 2016. Tecău şi partenerul său şi-au asigurat un cec de 6.210 dolari şi 45 de puncte ATP, urmând să joace, tot miercuri, în sferturi, cu perechea Marcus Daniell (Noua Zeelandă)/Wesley Koolhof (Olanda). AGERPRES (editor: Mihai Ţenea).