Volei: CSM Lugoj, eliminată in Cupa României după ce a pierdut ”setul de aur”

Autor: Sonia Baciu | Categorie: Sport
Deținătoarea Cupei României, CSM Lugoj, a pierdut ”setul de aur” și a fost eliminată din competiție.

CSM Lugoj, deţinătoarea trofeului, a fost eliminată din Cupei României la volei feminin de CS Dinamo Bucureşti, care a învins-o cu 3-1 (23-25, 25-15, 25-19, 25-21), iar apoi cu 15-9, în ”setul de aur”, miercuri seara, pe teren propriu, în manşa secundă a sferturilor de finală. CSM Lugoj câştigase prima manşă cu 3-0.

Jelena Vulin, cu 31 de puncte, a fost cea mai bună jucătoare de la Dinamo. Ana Miron a reuşit 17 puncte, Gabriela Bălae 14, iar Uliana Kotar 13. De la oaspete s-au remarcat Elizaveta Ruban (20), Aliona Martiniuc (14) şi Andra Artin (13).

La turneul Final Four al Cupei României s-au mai calificat CSM Târgovişte, finalista din sezonul trecut, CS Rapid Bucureşti şi CSM Volei Alba-Blaj.

CS Rapid Bucureşti a trecut de CSM Bucureşti cu 3-1 (25-19, 20-25, 25-22, 25-21), în Giuleşti, după ce se impusese şi în primul meci cu 3-0.

CSM Târgovişte a obţinut şi ea două victorii cu CSM Corona Braşov, 3-2 în tur şi 3-1 (25-18, 25-19, 11-25, 25-14), miercuri, în deplasare.

Şi CSM Volei Alba-Blaj merge mai departe cu două victorii, 3-2 şi 3-0 (25-23, 25-15, 25-16) cu CSO Voluntari 2005, conform Agerpres.

SCM U Craiova, învinsă categoric în Cupa CEV

SCM ”U” Craiova a fost învinsă fără drept de apel de echipa poloneză Aluron CMC Warta Zawiercie, cu 3-0 (25-18, 25-14, 25-14), miercuri seara, la Sosnowiec, în prima manşă a optimilor de finală ale Cupei CEV la volei masculin.

Deţinătoarea Cupei României a cedat după numai 65 de minute. Trevor Clevenot a fost cel mai bun om al gazdelor. Meciul s-a desfăşurat în faţa a 1.426 de spectatori şi a fost arbitrat de ucraineanul Serhi Gulka şi norvegianul Geir Vestbo. Manşa secundă va avea loc pe 21 decembrie, în Bănie.