![](https://media.dcnews.ro/image/202106/w670/dinamo_03992800.jpg)
Dinamo a reuşit a doua sa victorie în grupă, chiar în faţa unei formaţii care a jucat de patru ori finala Ligii Campionilor ( 2002, 2015, 2016, 2019).
După un început echilibrat, oaspeţii au avut avantaj de două goluri, 6-4, dar campioana României a revenit în joc, a întors scorul şi s-a desprins la 13-9 (min. 28), intrând la pauză cu un avans minim, 14-13. În repriza secundă, Dinamo a reuşit din nou să se ducă la un ecart de patru goluri, 23-19, 24-20, 26-22 şi 27-23, dar oaspeţii au revenit şi au egalat, 27-27, după mai multe eliminări primite de gazde.
Dinamo a continuat să fie echipa care a avut iniţiativa, a condus cu 28-27, iar apoi cu 30-28, Marguc a ratat o aruncare de la 7 metri pentru oaspeţi, dar Dinamo a reuşit să câştige marcând un gol în ultimele secunde, după un joc om la om (31-29).
Cine a marcat pentru Dinamo
Pentru Dinamo au marcat Raul Nantes Campos 6 goluri, Alex Pascual Garcia 3, Mohamed Mamdouh Ashem Shebib 3, Cedric Sorhaindo 3, Christian Dissinger 1, Ahmend Moustafa Khairi Nasralla 1, Amine Bannour 4, Valentin Ghionea 7, Eduardo Gurbindo Martinez 2, Răzvan Gavriloaia 1.
Portarul algerian Khalifa Ghedbane a apărat 10 şuturi, încheind cu un procentaj de 29%. Golurile oaspeţilor au fost reuşite de Petar Nenadic 9, Manuel Strlek 5, Yahia Khaled Fathy Omar 3, Jorge Maqueda Peno 3, Blaz Blagotinsek 2, Kentin Mahe 1, Gasper Marguc 6.
Cele două echipe l-au omagiat pe Marian Cozma înaintea meciului
Au arbitrat sârbii Nenad Nikolic şi Dusan Stojkovic, iar delegat EHF a fost rusul Victor Poladenko. Cele două echipe l-au omagiat înaintea meciului pe regretatul pivot Marian Cozma, fost jucător al ambelor formaţii, ucis pe 8 februarie 2009, la Veszprem. În alt meci din grupă, jucat miercuri, Lomza Vive Kielce a dispus de Paris Saint-Germain Handball cu 38-33. Joi se vor juca celelalte două partide, SG Flensburg-Handewitt - Motor Zaporoje şi FC Porto - Barca.
Cum arată clasamentul
Clasament 1. Lomza Vive Kielce 10 puncte (6 jocuri) 2. Barca 8 p (5 j) 3. Telekom Veszprem 8 p (6 j) 4. Paris Saint-Germain Handball 5 p (6 j) 5. CS Dinamo Bucureşti 4 p (6 j) 6. FC Porto 4 p (5 j) 6. Motor Zaporoje 4 p (5 j) 8. SG Flensburg-Handewitt 1 p (5 j) Dinamo va juca următorul meci în deplasare cu SG Flensburg-Handewitt, pe 17 noiembrie.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News
- Știrea zilei e despre Carmen Brumă. Nimeni din presă n-a scris despre asta!
- Noi informații despre problemele navei spațiale Starliner. Ce au descoperit inginerii
- Diferența dintre Ambulanță și SMURD. Când și unde intervine fiecare. Raed Arafat, explicații din sistem/ VIDEO
- Motivul crimei de la Brăila. Ipotezele luate în calcul de anchetatori
- BANCUL ZILEI: Între vecini, la Vaslui
- Ciolacu, replică pentru Geoană: E de noaptea minții! / video
- Victorie de etapă pentru investitorul Alin Bucur. Plaja Caelia a primit „undă verde“ de la Tribunalul Constanța
- „Cazul Lasconi” se repetă în familia lui Elon Musk. Miliardarul se laudă că a dezmoștenit-o pe fiica lui trans și a declarat-o moartă. Aceasta a ripostat în presă
- Reacția unui profesor după ce un coleg a venit în fustă: Să încercăm să înțelegem de ce e supărată lumea pentru cum se îmbracă Nae la facultate
- Continuă coaliția PSD - PNL după alegeri? Alina Gorghiu: Sper să nu se supere nimeni că îndrăznesc să am această opinie / video