Surpriză de proporții în Liga Campionilor: Barcelona eliminată de Chelsea

Extratereștri au fost oameni, marți seara. Barcelona a încercat să câștige un loc în finala Ligii Campionilor de la Munchen. Învinsă cu 1-0 în prima manșă de Chelsea, Barcelona nu a reușit decât un scor de 2-2 ce nu a putut să-i aducă calificarea în cea mai prestigioasă competiție europeană de fotbal. Messi a ratat o lovitură de pedeapsă.

[caption id="attachment_177902" align="alignnone" width="640" caption="Foto: Reuters"][/caption]

Surpriză de proporții pe Camp Nou. Barcelona a fost eliminată în semifinala  Ligii Campionilor de Chelsea, care venea  cu șansa a doua, chiar dacă avea un avantaj de un gol din tur.

Condusă cu 2-0, londonezii, rămași în 10 oameni au reușit surpriza competiției, obținând în final un scor de 2-2, ce i-au asigurat un loc în finala competiției de la Munchen.

Golurile lui Chelsea au fost marcate de Ramires, în minutul 45 și Torres în minutul 91

Pentru Barcelona, Busquets a marcat în minutul 35 și Iniesta în minutul 43.

FC Barcelona: Valdes - Pique, Puyol, Mascherano - Busquets - Fabregas, Xavi, Iniesta - Messi, Alexis, Cuenca

Rezerve: Pinto, Alves, Thiago, Keita, Adriano, Pedro, Tello

|Antrenor: Josep Guardiola

Chelsea: Cech - Ivanovic, Cahill, Terry, A. Cole - Ramires, Lampard, Mikel - Meireles, Drogba, Mata

Rezerve: Turnbull, Bosingwa, Essien, Malouda, Torres, Kalou, Sturridge

Antrenor: Domenico Di Matteo

Fotogalerie: Reuters