Simona Halep s-a calificat în semifinalele turneului din Qatar
Autor: Alexandru Ichim
Simona Halep s-a calificat în semifinalele turneului din Qatar. Aceasta este principala favorită de la Doha.

Simona Halep s-a calificat în semifinalele turneului din Qatar după ce a învins în două seturi, 7-6, 7-6, pe germanca Julia Goerges.

În primul set, cele două sportive au ajuns la un scor egal, iar mai apoi Simona a câștigat prin tie-break.

Setul al doilea a fost condus de Julia Goerges, dar Simona a reușit să egaleze din nou, și să câștige la tie-break.

Simona Halep se va duela cu Svitolina în semifinale la Doha. De săptămâna viitoare, Halep va fi pe locul 2 în clasamentul WTA, datorită victoriei cu Lesia Tsurenko.