![Norvegia, campioană mondială la handbal feminin după ce a învins Franța / Sursa: Pixabay Norvegia, campioană mondială la handbal feminin după ce a învins Franța / Sursa: Pixabay](https://media.dcnews.ro/image/202112/w670/handbal_romania_iran_pxb_29468100.jpg)
După jocul foarte bun făcut contra campioanei mondiale Olanda, România a evoluat sub aşteptări în faţa modestei reprezentative portoricane, primind 20 de goluri şi marcând doar 43, sub aşteptări.
Porto Rico venea după eşecuri răsunătoare, 15-55 cu Olanda, 10-48 cu Suedia sau 7-43 cu Norvegia.
Primul sfert de oră a fost foarte slab pentru tricolore, care au primit goluri uşoare, au ratat multe faze ofensive şi au comis alte greşeli de începătoare. Toate aceste lucruri l-au determinat pe selecţionerul Adrian Vasile să ceară timeout la scorul de 7-5 şi să ridice tonul la jucătoare, spunându-le că nu e o joacă.
România a jucat mult mai bine şi a reuşit să se desprindă clar pe tabelă, intrând la pauză cu un avans de 11 goluri, 20-9. Începutul reprizei secunde a fost şi el foarte bun, cu şase goluri consecutive, dar apoi erorile şi fazele tratate cu superficialitate şi-au făcut din nou loc în jocul tricolorelor.
Dindiligan, cea mai bună marcatoare a României
Cea mai bună jucătoare a meciului a fost desemnată Lorena Ostase.
Pentru România au marcat Alexandra Dindiligan 7 goluri, Lorena-Gabriela Ostase 6 goluri, Alexandra-Diana Badea 6, Cristina Laslo 5, Alexandra-Georgiana Subţirică-Iovănescu 5, Dana-Andreea Rotaru 5, Bianca Elena Harabagiu 2, Elena-Nicoleta Dincă 2, Maria-Mădălina Zamfirescu 1, Ana Maria Tănasie 1, Diana-Cristiana Ciucă (portar) 1, Bianca-Maria Bazaliu 1, Alina Ilie 1.
Diana Ciucă a apărat 8 şuturi, încheind cu un procentaj de 42%. Daciana Hosu a apărat şi ea 4 aruncări (31%).
Golurile învinse au punctat Zuleika Fuentes 4, Nathalys Ceballos 4, Lizabeth Rodriguez 3, Adriana Cabrera 3, Jailene Maldonado 3, Joane Vergara 2, Robeliz Ortiz 1.
Meciul a fost arbitrat de muntenegrenii Novica Mitrovic şi Miljan Vesovic.
Sâmbătă, în celelalte meciuri din grupă, Olanda înfruntă Kazahstanul, iar Suedia întâlneşte Norvegia.
Clasament
1. Norvegia 6 puncte (+75)
2. Suedia 5 puncte (+73)
3. Olanda 5 puncte (+41)
4. România 4 puncte (+25)
5. Kazahstan 0 p (-84)
6. Porto Rico 0 p (-137)
Primele două clasate se califică în sferturile de finală.
Ultimele meciuri din grupă vor avea loc luni: Porto Rico - Kazahstan(16:30), România - Suedia (19:00) şi Olanda - Norvegia (21:30), relatează Agerpres.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News
- Știrea zilei e despre Carmen Brumă. Nimeni din presă n-a scris despre asta!
- Noi informații despre problemele navei spațiale Starliner. Ce au descoperit inginerii
- Diferența dintre Ambulanță și SMURD. Când și unde intervine fiecare. Raed Arafat, explicații din sistem/ VIDEO
- BANCUL ZILEI: Între vecini, la Vaslui
- Motivul crimei de la Brăila. Ipotezele luate în calcul de anchetatori
- Ciolacu, replică pentru Geoană: E de noaptea minții! / video
- Victorie de etapă pentru investitorul Alin Bucur. Plaja Caelia a primit „undă verde“ de la Tribunalul Constanța
- „Cazul Lasconi” se repetă în familia lui Elon Musk. Miliardarul se laudă că a dezmoștenit-o pe fiica lui trans și a declarat-o moartă. Aceasta a ripostat în presă
- Reacția unui profesor după ce un coleg a venit în fustă: Să încercăm să înțelegem de ce e supărată lumea pentru cum se îmbracă Nae la facultate
- Continuă coaliția PSD - PNL după alegeri? Alina Gorghiu: Sper să nu se supere nimeni că îndrăznesc să am această opinie / video