Reprezentanți ai Alianței pentru Unirea Românilor (AUR) vor avea miercuri, ora 11:00, o întrevedere cu ministrul Educației, Sorin Cîmpeanu. Tema discuțiilor de la Ministerul Educației vizează redeschiderea școlilor.
„Cerem deschiderea tuturor instituțiilor de învățământ, fără deosebire între cele de stat și cele private, începând cu 11 ianuarie. Așa-zisa școală online este o utopie. Cerem transparență și publicarea rapoartelor Inspectoratelor școlare cu privire la rata de acces a copiilor la internet. Singurele școli pentru care se justifică suspendarea cursurilor față în față sunt cele unde există focare de infecție. Nu în ultimul rând, considerăm că nu are nicio relevanță numărul cadrelor didactice dispuse să se vaccineze. Vaccinarea un act medical opțional. Decizia deschiderii școlilor nu trebuie să fie condiționată”, a declarat deputatul George Simion, copreședinte AUR.
AUR este singurul partid parlamentar care a solicitat în mod repetat redeschiderea tuturor unităților de învățământ, înainte ca anul școlar să fie compromis, aspect susținut atât de OMS și UNICEF, cât și de Academia Română, organizația Salvați Copiii si Consiliul Național al Elevilor.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News
Citește articolele cu aceleași etichete:
- Știrea zilei e despre Carmen Brumă. Nimeni din presă n-a scris despre asta!
- Noi informații despre problemele navei spațiale Starliner. Ce au descoperit inginerii
- Diferența dintre Ambulanță și SMURD. Când și unde intervine fiecare. Raed Arafat, explicații din sistem/ VIDEO
- BANCUL ZILEI: Între vecini, la Vaslui
- Motivul crimei de la Brăila. Ipotezele luate în calcul de anchetatori
- Ciolacu, replică pentru Geoană: E de noaptea minții! / video
- Victorie de etapă pentru investitorul Alin Bucur. Plaja Caelia a primit „undă verde“ de la Tribunalul Constanța
- „Cazul Lasconi” se repetă în familia lui Elon Musk. Miliardarul se laudă că a dezmoștenit-o pe fiica lui trans și a declarat-o moartă. Aceasta a ripostat în presă
- Reacția unui profesor după ce un coleg a venit în fustă: Să încercăm să înțelegem de ce e supărată lumea pentru cum se îmbracă Nae la facultate
- Continuă coaliția PSD - PNL după alegeri? Alina Gorghiu: Sper să nu se supere nimeni că îndrăznesc să am această opinie / video