![Sursă foto: Pexels Sursă foto: Pexels](https://media.dcnews.ro/image/202305/w670/pexels-oles-kanebckuu-127873_01087000.jpg)
Întreaga scenă a avut loc la Spitalul de Urgenţă Dimitrie Castroian din Huşi. Pacienții așteptau pe hol în timp ce doctorița era ocupată cu jocurile de pe telefon.
Unul dintre pacienți a surprins momentul, apoi i-a atras atenția medicului că el stă de o oră pentru a fi preluat de cineva.
„Cât să aştept, doamnă? Mi-a sărit buricul la deget! Spuneţi ceva, cine mă preia, care e problema, păi stăm aşa?”, spune bărbatul.
Auzind toate acestea, femeia a început să țipe.
„Ia ascultaţi aici! Vrei să te trimit acum la alt spital? Totdeauna trebuie să aşteptaţi! Şi eu, când mă duc, aştept medicul, da? Poți să aștepți și trei ore. Eu am plecat la şapte şi am intrat la patru dimineaţa la consultaţie. Să te intereseze”, îi spune pacientului doctoriţa.
Când bărbatul i-a reproșat că se joacă în timpul gărzii, femeia a devenit mai irascibilă.
„Ascultă, dacă eşti şi obraznic, atunci te trimit în altă parte! Eu am vorbit pentru ea! Noi trebuie să trimitem un bolnav care trebuie să plece la Iaşi. După aia, îi luăm pe fiecare, la rând”, mai spune medicul.
VEZI ȘI: O profesoară din Cluj a arătat în ce condiții e nevoită să predea. „Am amenajat sala din banii mei. Nu m-am gândit la familia mea!” / FOTO
Sătulă de condițiile în care este nevoită să predea, Mihaela Ciupei, profesoară la o școală aflată în apropiere de Cluj-Napoca, a decis să amenajeze singură sala de curs pentru elevi, din proprii bani.
Aceasta a postat pe pagina sa de Facebook mai multe imagini cu clădirea în care sunt nevoiți să învețe cei mici. Deși unitatea de învățământ în care predă este într-o stare deplorabilă - pereți scorojiți, toalete insalubre, scări sparte, săli de clasă în condiții dezastruoase - profesoara Mihaela Ciupei a renovat singură o clasă pentru elevi, din bugetul personal.
Profesoara s-a revoltat într-o postare pe rețelele sociale, îndreptându-și criticile către premierul Nicolae Ciucă.
„Rușine să vă fie!”
„Am stat în umbră până acum, dar nu mai pot! Așa arată școala mea, domnule Ciucă, la o aruncătură de băț de Cluj-Napoca! Și da, domnule Ciucă, am avut 10 la licență, disertație și definitivat. Nu sunt bani de reparații! Am înțeles, acum, că nu sunt bani nici de salarii!
Mi-am amenajat sala pe banii mei și merg cu drag la școală! M-aș fi gândit cu bucurie că, dacă mai urcau salariile, voi mai putea face rost de câte ceva pentru școală!
Nu, nu m-am gândit la familia mea, pentru că Bunul Dumnezeu ne-a ajutat până acum și nu suntem muritori de foame, cu toate că suntem profesori! Nu sunt bani, domnule Ciucă, de unde să fie? Unde ați mai văzut atâta ură împotriva profesorilor? Ceea ce cer colegii mei de breaslă e mai mult decât pertinent! Rușine să vă fie! Nu sunt bani, domnule Ciucă, și nici nu vor fi vreodată pentru educația copiilor noștri! Apropo, aveți copii? Dar doamna Deca are copii? Dar domnul președinte are copii? Rămâneți în bula voastră din Parlament, cu tot cu neamurile și pilele domniilor voastre!”, a transmis Mihaela Ciupei pe pagina sa de Facebook.
Citește continuarea pe: https://www.dcnews.ro/revolta-unei-profesoare-din-cluj-asa-arata-scoala-mea-domnule-ciuca-am-amenajat-sala-pe-banii-mei-si-merg-cu-drag-la-scoala_917890.html
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News
- Știrea zilei e despre Carmen Brumă. Nimeni din presă n-a scris despre asta!
- Noi informații despre problemele navei spațiale Starliner. Ce au descoperit inginerii
- Diferența dintre Ambulanță și SMURD. Când și unde intervine fiecare. Raed Arafat, explicații din sistem/ VIDEO
- BANCUL ZILEI: Între vecini, la Vaslui
- Motivul crimei de la Brăila. Ipotezele luate în calcul de anchetatori
- Ciolacu, replică pentru Geoană: E de noaptea minții! / video
- Victorie de etapă pentru investitorul Alin Bucur. Plaja Caelia a primit „undă verde“ de la Tribunalul Constanța
- „Cazul Lasconi” se repetă în familia lui Elon Musk. Miliardarul se laudă că a dezmoștenit-o pe fiica lui trans și a declarat-o moartă. Aceasta a ripostat în presă
- Reacția unui profesor după ce un coleg a venit în fustă: Să încercăm să înțelegem de ce e supărată lumea pentru cum se îmbracă Nae la facultate
- Continuă coaliția PSD - PNL după alegeri? Alina Gorghiu: Sper să nu se supere nimeni că îndrăznesc să am această opinie / video