![Imagine cu rol ilustrativ / Sursa foto: pexels.com (AMANDA LIM) Imagine cu rol ilustrativ / Sursa foto: pexels.com (AMANDA LIM)](https://media.dcnews.ro/image/202301/w670/prajitura-cu-crema-de-zahar-ars--reteta-perfecta-pentru-weekend_31303400.jpg)
Ingrediente
- caramel
-180 g zahăr
Crema
- 8 ouă
-100 g zahăr
- 750 ml lapte
- un pliculeţ de zahăr vanilat
Blat de cacao
- 2 ouă
- 125 g zahăr
- 100 ml ulei
- 100 ml lapte
- 160 g făină
- 1 linguriţă de praf de copt
- 2 linguri de cacao
- un praf de sare
Cum se prepară
Prăjitura cu cremă de zahăr ars se prepară uşor, din ingrediente simple şi este delicioasă. Întâi de toate, punem zahărul pentru caramel într-o tigaie şi-l lăsăm la topit până capătă o culoare maronie frumoasă. Turnăm caramelul în tava în care vom coace prăjitura (24x33 cm) şi-l întindem rapid pe fundul ei pentru a nu se întări, scrie gustos.ro.
Crema se prepară foarte simplu. Punem toate ingredientele într-un bol şi mixăm până când se dizolvă zahărul. Turnăm crema în tavă peste zahărul ars. La fel de uşor se face şi blatul, mixând toate ingredientele până se omogenizează. Punem şi compoziţia de blat în tavă şi este gata pentru copt.
Preîncălzim cuptorul la 170 de grade C şi coacem prăjitura 45-50 de minute. Apoi se lasă la răcit complet, se răstoarnă pe un platou sau o tavă şi se taie în formă dorită. Se păstrează la rece.
BONUS: Prăjitura "Weekend", fără coacere. În 15 minute este gata
Ingrediente
Blat
250 gr făină
150 gr unt
1-2 linguri smântână
1 lingura cacao
100 gr zahăr
1/2 pachet praf de copt
Crema de cocos
6 albuşuri
10 linguri zahăr
200 gr nucă de cocos
Crema de vanilie
6 gălbenuşuri
200 gr zahăr
3 linguri faina
1 plic budincă de vanilie
300 ml lapte
250 gr unt
1 esenţa vanilie
Cum se prepară
Blatul:
Untul împreună cu smântâna, faina, praful de copt, zahărul şi cacao se omogenizează bine, până când se obţine un aluat cremos pe care îl împărţim în două. Prima foaie se întinde pe hârtie de copt, iar din aluatul rămas se face a doua foaie. Aceasta trebuie pusă peste umplutura de cocos.
Crema de cocos:
Albuşurile se bat spumă cu zahărul şi se adaugă nucă de cocos. Crema se pune în tavă peste prima foaie şi se acoperă cu cea de-a doua foaie. Prăjitura se coace în cuptorul preîncălzit, la 170-175 grade, pentru aproximativ 15 minute.
Crema de vanilie:
Toate ingredientele menţionate mai sus, mai puţin untul şi vanilia, se mixează împreună, apoi se pun la foc mic până se îngroaşă. Peste crema răcită se pune untul frecat spumă putin câte puţin şi esenţa de vanilie. La final, se glazurează cu ciocolată şi se pune la frigider.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News
- Știrea zilei e despre Carmen Brumă. Nimeni din presă n-a scris despre asta!
- Noi informații despre problemele navei spațiale Starliner. Ce au descoperit inginerii
- Diferența dintre Ambulanță și SMURD. Când și unde intervine fiecare. Raed Arafat, explicații din sistem/ VIDEO
- Motivul crimei de la Brăila. Ipotezele luate în calcul de anchetatori
- BANCUL ZILEI: Între vecini, la Vaslui
- Ciolacu, replică pentru Geoană: E de noaptea minții! / video
- Victorie de etapă pentru investitorul Alin Bucur. Plaja Caelia a primit „undă verde“ de la Tribunalul Constanța
- „Cazul Lasconi” se repetă în familia lui Elon Musk. Miliardarul se laudă că a dezmoștenit-o pe fiica lui trans și a declarat-o moartă. Aceasta a ripostat în presă
- Reacția unui profesor după ce un coleg a venit în fustă: Să încercăm să înțelegem de ce e supărată lumea pentru cum se îmbracă Nae la facultate
- Continuă coaliția PSD - PNL după alegeri? Alina Gorghiu: Sper să nu se supere nimeni că îndrăznesc să am această opinie / video