![Pexels Pexels](https://media.dcnews.ro/image/202107/w670/politist-fals_88416600.jpg)
Un polițist a fost condamnat de instanța de judecată, după ce a falsificat semnătura unui martor pe un proces verbal de consum de droguri, acesta fiind acuzat de fals intelectual. Dumitru M., agent al Poliției Municipiului Blaj, și-a pus semnătura pe un proces verbal pe care ar fi trebuit să semneze un martor în 2019, dar condamnarea a venit abia pe 9 iulie 2021, relatează Alba24.
În urma condamnării, a venit și motivarea oferită de magistrații care au instrumentat cazul. În documentul oficial al instanței, se relatează detaliat despre modul în care polițistul din Blaj a falsificat semnătura martorului. În martie 2020 a fost realizată o expertiză criminalistică de către IPJ Alba și s-a constatat că nu se poate stabili dacă semnătura de pe document aparține martorului, așa că s-a dispus la renunțarea urmăririi penale față de polițist.
Acest lucru nu a rămas permanent, iar în septembrie 2019 a fost reluat procesul, iar cauza a fost înmânată procurorului pentru completarea urmării penale. În urma unei alte expertize realizate la Cluj s-a stabilit că semnătura nu aparține martorului din procesul inițial. În urma acestei expertize a fost pusă în mișcare o acțiune penală care îl viza pe polițistul ce s-a folosit de falsul intelectual.
A pretins că martorul a fost la sediul poliției
”În drept, fapta inculpatului Dumitru M., care la data de 30.06.2019, în calitate de agent de poliție, a consemnat în mod neadevărat în procesul verbal de constatare a infracțiunii împrejurarea că martorul (…)., inițial martor asistent în cauză a fost prezent la data de 30.06.2019 la sediul Poliției municipiului Blaj, cu ocazia constatării de către organele de cercetare penală din cadrul acestei instituții a infracțiunii ce a făcut obiectul dos.nr.48/D/2019 ( o infracțiune de trafic de droguri de risc pentru consum propriu, fără drept privind pe (…)),contrafăcând totodată semnătura acestuia, întrunește elementele constitutive ale infracțiunii de fals intelectual, prev. de art.321 alin.1 Cod penal”, se arată în motivarea instanței din Blaj.
Se pare că pe procesul verbal se specifică faptul că martorul a fost prezent la sediul Poliție Blaj, apoi polițistul Dumitru M. a falsificat semnătura pe documentul celui ce avea calitatea de martor.
Fostul agent de poliție a fost condamnat la 8 luni de închisoare cu amânare și a fost obligat la plata a 1.300 de lei, cu titlul de cheltuieli judiciare.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News
- Știrea zilei e despre Carmen Brumă. Nimeni din presă n-a scris despre asta!
- Noi informații despre problemele navei spațiale Starliner. Ce au descoperit inginerii
- Diferența dintre Ambulanță și SMURD. Când și unde intervine fiecare. Raed Arafat, explicații din sistem/ VIDEO
- BANCUL ZILEI: Între vecini, la Vaslui
- Motivul crimei de la Brăila. Ipotezele luate în calcul de anchetatori
- Ciolacu, replică pentru Geoană: E de noaptea minții! / video
- Victorie de etapă pentru investitorul Alin Bucur. Plaja Caelia a primit „undă verde“ de la Tribunalul Constanța
- „Cazul Lasconi” se repetă în familia lui Elon Musk. Miliardarul se laudă că a dezmoștenit-o pe fiica lui trans și a declarat-o moartă. Aceasta a ripostat în presă
- Reacția unui profesor după ce un coleg a venit în fustă: Să încercăm să înțelegem de ce e supărată lumea pentru cum se îmbracă Nae la facultate
- Continuă coaliția PSD - PNL după alegeri? Alina Gorghiu: Sper să nu se supere nimeni că îndrăznesc să am această opinie / video