![Nicolae Robu Nicolae Robu](https://media.dcnews.ro/image/201901/w670/nicolae-robu_82887300.jpg)
Operaţiunea a fost programată în zona Podului Mihai Viteazul, la ora 20.00, din echipă făcând parte, alături de primar, directorul Direcţiei Edilitare, Culiţă Chiş, directorul Serviciului de Transport Public Timişoara, Nicu Bitea, şi consilierul acestuia, Petru Ehegartner. "Începem o campanie împotriva cablurilor aeriene din oraş, pe care le vom tăia, pur şi simplu. Firmele proprietare au fost notificate şi răsnotificate, dar niciodată nu s-au dovedit constructive, ci ne-au periclitat mai multe proiecte, fiind nevoiţi, tot aşa, să recurgem la 'ghilotină' pentru a ne putea încadra în termene", a declarat primarul Nicolae Robu.
Unii dintre operatorii proprietari ai cablurilor, auzind despre operaţiunea-fulger a edilului, au venit să-şi taie singuri firele suspendate, în timp ce mai mulţi abonaţi ai serviciilor de telefonie, televiziune sau internet prin cablu au rămas fără aceste servicii. "Îmi pare foarte rău pentru cetăţenii care vor rămâne fără aceste servicii, ei nu au nicio vină, sunt abonaţi la diverşi operatori care prestează aceste servicii. De vină sunt furnizorii care nu-şi respectă clienţii abonaţi şi nu au luat măsuri pentru a preveni această situaţie neplăcută. Nu putem tolera la nesfârşit ca oraşul să fie plin de cabluri aeriene", a explicat Nicolae Robu.
Edilul a mai subliniat că sub greutatea cablurilor mulţi stâlpi de electricitate au început deja să se încline, devenind adevărate pericole pentru cetăţeni.
Vezi şi: Mihai Fifor: Mesajul PSD e limpede. Nu ne vom abate niciun milimetru
Interdicție pentru pensionari. Ce mai pregătesc parlamentarii
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News
- Știrea zilei e despre Carmen Brumă. Nimeni din presă n-a scris despre asta!
- Noi informații despre problemele navei spațiale Starliner. Ce au descoperit inginerii
- Diferența dintre Ambulanță și SMURD. Când și unde intervine fiecare. Raed Arafat, explicații din sistem/ VIDEO
- BANCUL ZILEI: Între vecini, la Vaslui
- Motivul crimei de la Brăila. Ipotezele luate în calcul de anchetatori
- Ciolacu, replică pentru Geoană: E de noaptea minții! / video
- Victorie de etapă pentru investitorul Alin Bucur. Plaja Caelia a primit „undă verde“ de la Tribunalul Constanța
- „Cazul Lasconi” se repetă în familia lui Elon Musk. Miliardarul se laudă că a dezmoștenit-o pe fiica lui trans și a declarat-o moartă. Aceasta a ripostat în presă
- Reacția unui profesor după ce un coleg a venit în fustă: Să încercăm să înțelegem de ce e supărată lumea pentru cum se îmbracă Nae la facultate
- Continuă coaliția PSD - PNL după alegeri? Alina Gorghiu: Sper să nu se supere nimeni că îndrăznesc să am această opinie / video