![Sursă foto: Facebook Nicolae Ciucă Sursă foto: Facebook Nicolae Ciucă](https://media.dcnews.ro/image/202303/w670/nicolae-ciuca-la-chisinau_51630900.jpg)
Premierul Nicolae Ciucă a postt pe Facebook o retrospectivă a vizitei pe care a avut-o astăzi, 23 martie 2023, la Chișinău.
„M-am aflat astăzi la Chișinău, un loc de suflet pentru români, iar prima oprire a fost la doamna președinte Maia Sandu. Am discutat împreună despre sprijinul necondiționat pe care #România îl acordă țării vecine în parcursul european și i-am transmis că rămânem alături de Chișinău în plan diplomatic și economic, indiferent de dificultatea temelor de securitate din regiune.
În cadrul întâlnirii cu omologul meu, Dorin Recean, am abordat aspecte economice concrete, precum asistența financiară nerambursabilă a României pentru Republica Moldova, oportunitățile de investiții și evoluția proiectelor comune transfrontaliere. Un capitol important a fost cel referitor la punctele de conectare a infrastructurii de transport, prin modernizarea podurilor existente de la Sculeni, Albița-Leușeni, Oancea-Cahul și deschiderea din luna mai a podului de pontoane Bumbăta-Leova. Am reiterat, totodată, sprijinul României pentru livrarea de gaze pe termen lung, prin intermediul gazoductului Iași-Ungheni-Chișinău.
La finalul vizitei, i-am transmis președintelui Parlamentului Republicii Moldova, Igor Grosu, aprecieri pentru adoptarea legii ce acordă limbii române statutul de limbă oficială în Republica #Moldova. România își dorește să consolideze punțile dintre noi, astfel încât să ne dezvoltăm economic împreună, asigurând prosperitate cetățenilor noștri“, a scris Nicolae Ciucă pe Facebook.
CITEȘTE ȘI - Ciucă: Republica Moldova se bucură de un capital de simpatie fără precedent la nivel european şi internaţional
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News
Citește articolele cu aceleași etichete:
- Știrea zilei e despre Carmen Brumă. Nimeni din presă n-a scris despre asta!
- Noi informații despre problemele navei spațiale Starliner. Ce au descoperit inginerii
- Diferența dintre Ambulanță și SMURD. Când și unde intervine fiecare. Raed Arafat, explicații din sistem/ VIDEO
- BANCUL ZILEI: Între vecini, la Vaslui
- Motivul crimei de la Brăila. Ipotezele luate în calcul de anchetatori
- Ciolacu, replică pentru Geoană: E de noaptea minții! / video
- Victorie de etapă pentru investitorul Alin Bucur. Plaja Caelia a primit „undă verde“ de la Tribunalul Constanța
- „Cazul Lasconi” se repetă în familia lui Elon Musk. Miliardarul se laudă că a dezmoștenit-o pe fiica lui trans și a declarat-o moartă. Aceasta a ripostat în presă
- Reacția unui profesor după ce un coleg a venit în fustă: Să încercăm să înțelegem de ce e supărată lumea pentru cum se îmbracă Nae la facultate
- Continuă coaliția PSD - PNL după alegeri? Alina Gorghiu: Sper să nu se supere nimeni că îndrăznesc să am această opinie / video