Medalie pentru România la Campionatul European de Judo
Autor: Bogdan Bolojan
Foto ilustrativ
Delegaţia României a reuşit să obţină prima medalie la Campionatele Europene de Juniori U-21 de la Malaga, Spania prin Judoka Ştefania Adelina Dobre.

Prima medalie de bronz pentru delegația României la Campionatele Europene de Juniori U-21 de la Malaga, Spania!

Judoka DOBRE Ștefania Adelina s-a impus la categoria 57 de kg în fața reprezentantei Marii Britanii, TOPRAK Acelya. În calificări sportiva româncă a trecut rând pe rând de reprezentanta Rusiei CHEREVAN Karina și de cea a Israelului, PRISHKOLNIK Amit.

Din păcate DOBRE a pierdut meciul de calificare în finala categoriei împotriva reprezentanței Germaniei, STARKE Pauline. Legitimată la Clubul Sportiv Municipal Cluj, DOBRE a fost descoperită de antrenorii Emanoil Campeanu și Petre Albu.

Un alt sportiv român a fost foarte aproape de o medalie. CERCEA Marcel a incheiat pe locul 5 competiţia la categoria 73 de kilograme.