![Sursa: Pixabay Sursa: Pixabay](https://media.dcnews.ro/image/202103/w670/toyota_yaris_masina_anului_pixabay_74611400.jpg)
Anul acesta, Toyota Yaris a fost desemnată Car of the Year, după ce a acumulat cel mai mare punctaj în ultima rundă a concursului (266 de puncte). Modelul japonez a avut de înfruntat o concurență puternică din partea unor modele ca Fiat New 500 (240 de puncte), Cupra Formentor (239 de puncte), Volkswagen ID.3 (224 de puncte), Skoda Octavia (199 de puncte), Land Rover Defender (164 de puncte) și Citroën C4 (143 de puncte), scrie promotor.ro.
Toyota Yaris a mai câştigat trofeul şi în 2000, iar o altă performanţă notabilă este că fiecare generaţie a acestui model a intrat în finala competiţiei.
Anul acesta, juriul CotY a apreciat rafinamentul sistemului hibrid de propulsie al lui Yaris, nivelul redus al emisiilor dar și prețul accesibil. Este relevant faptul că peste 80% dintre cumpărătorii Toyotei Yaris aleg modelul hibrid.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News
![](https://media.dcnews.ro/assets/images/icon_audio_article.png)
![](https://media.dcnews.ro/assets/images/icon_audio_article.png)
![](https://media.dcnews.ro/assets/images/icon_audio_article.png)
![](https://media.dcnews.ro/assets/images/icon_audio_article.png)
- Știrea zilei e despre Carmen Brumă. Nimeni din presă n-a scris despre asta!
- Noi informații despre problemele navei spațiale Starliner. Ce au descoperit inginerii
- Diferența dintre Ambulanță și SMURD. Când și unde intervine fiecare. Raed Arafat, explicații din sistem/ VIDEO
- BANCUL ZILEI: Între vecini, la Vaslui
- Motivul crimei de la Brăila. Ipotezele luate în calcul de anchetatori
- Ciolacu, replică pentru Geoană: E de noaptea minții! / video
- Victorie de etapă pentru investitorul Alin Bucur. Plaja Caelia a primit „undă verde“ de la Tribunalul Constanța
- „Cazul Lasconi” se repetă în familia lui Elon Musk. Miliardarul se laudă că a dezmoștenit-o pe fiica lui trans și a declarat-o moartă. Aceasta a ripostat în presă
- Reacția unui profesor după ce un coleg a venit în fustă: Să încercăm să înțelegem de ce e supărată lumea pentru cum se îmbracă Nae la facultate
- Continuă coaliția PSD - PNL după alegeri? Alina Gorghiu: Sper să nu se supere nimeni că îndrăznesc să am această opinie / video