Marea finală, Argentina - Franţa. Cine a câștigat Cupa Mondială 2022, la loviturile de departajare - Galerie foto
Autor: Andrei Itu
Marea finală, Argentina - Franţa. Cine va câștiga Cupa Mondială 2022 / Foto Agerpres
Argentina și Franța s-au înfruntat, duminică, în marea finală a Cupei Mondiale 2022. Meciul s-a disputat pe Lusail Stadium din Al Daayen.

Argentina a câștigat Cupa Mondială 2022!

Cele două echipe execută lovituri de departajare!

Mbappe marchează al 3-lea gol! Argentina - Franța, 3-3!

Argentina înscrie, prin Messi, în minutul 108! Scorul este 3-2!

La finalul regulamentar de joc, scorul este 2-2! Vor urma două reprize de prelungiri, de 15 minute fiecare! Dacă va fi în continuare egalitate vor urma lovituri de departajare!

Mbappe egalează Argentina, în minutul 82! Scorul este 2-2!

Mbappe înscrie în minutul 80! Argentina - Franța, 2-1!

Angel Di Maria majorează avantajul Argentinei, în minutul 36, din pasa decisivă a lui Messi! Argentina - Franța, 2-0! Acesta este și rezultatul la pauză!

Lionel Messi deschide scorul în minutul 22, dintr-o lovitură de la 11 metri! Argentina - Franța, 1-0!

Știre în curs de actualizare! A început meciul!

-------------------------

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Echipele de start:

Argentina:

23. Emiliano Martinez - 26. Nahuel Molina, 13. Cristian Romero, 19. Nicolas Otamendi, 3. Nicolas Tagliafico - 7. Rodrigo De Paul, 24. Enzo Fernandez, 20. Alexis Mac Allister - 11. Angel Di Maria, 10. Lionel Messi (căpitan), 9. Julian Alvarez. Selecţioner: Lionel Scaloni.

Rezerve: 1. Franco Armani, 12. Geronimo Rulli - 2. Juan Marcos Foyth, 4. Gonzalo Montiel, 5. Leandro Paredes, 6. German Pezzella, 8. Marcos Acuna, 14. Exequiel Palacios, 15. Angel Correa, 16. Thiago Almada, 17. Alejandro Gomez, 18. Guido Rodriguez, 21. Paulo Dybala, 22. Lautaro Martinez, 25. Lisandro Martinez.

Franţa:

1. Hugo Lloris (căpitan) - 5. Jules Kounde, 4. Raphael Varane, 18. Dayot Upamecano, 22. Theo Hernandez - 14. Adrien Rabiot, 8. Aurelien Tchouameni - 11. Ousmane Dembele, 7. Antoine Griezmann, 10. Kylian Mbappe - 9. Olivier Giroud. Selecţioner: Didier Deschamps.

Rezerve: 16. Steve Mandanda, 23. Alphonse Areola - 2. Benjamin Pavard, 3. Axel Disasi, 6. Matteo Guendouzi, 12. Randal Kolo Muani, 13. Youssouf Fofana, 15. Jordan Veretout, 17. William Saliba, 20. Kingsley Coman, 24. Ibrahima Konate, 25. Eduardo Camavinga, 26. Marcus Thuram.

Arbitru: Szymon Marciniak (Polonia); arbitri asistenţi: Pawel Sokolnicki, Tomasz Listkiewicz (toţi din Polonia); al patrulea oficial: Ismail Elfath (SUA).