![](https://media.dcnews.ro/image/201703/w670/utilaj_petrolier_22869600.jpg)
Ministrul Energiei spune că România are potențialul de a câștiga mult mai mulți bani din exploatarea zăcămintelor naturale și a lăsat să se înțeleagă că noua lege va duce la o mărire a redevențelor.
"Redevențele sunt în lucru la Ministerul Economiei. Există un grup de lucru în care și Ministerul Energiei are delegat un reprezentant. Noi sperăm ca să adoptăm în Guvern foarte repede această lege a redevențelor, urmând ca ea să fie discutată și în Parlament. În primul rând, ne dorim să fie mult mai corecte față de statul român. Statul român trebuie să câștige mult mai mulți bani din aceste rezerve naturale care sunt proprietatea României. Dacă ne uităm în urmă, probabil că legea redevențelor ar fi trebuit să fie clară din momentul în care au început marile privatizări. Noi ne dorim să o facem acum, pe mandatul acestui Guvern, în acest an. Ele sunt necesare ținând cont de intențiile destul de serioase ale unor operatori foarte mari care vor să vină și să facă exploatări ale unor rezerve naturale pe care România le deține," a spus Toma Petcu.
Vezi răspunsul complet:
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News
Citește articolele cu aceleași etichete:
- Știrea zilei e despre Carmen Brumă. Nimeni din presă n-a scris despre asta!
- Noi informații despre problemele navei spațiale Starliner. Ce au descoperit inginerii
- Diferența dintre Ambulanță și SMURD. Când și unde intervine fiecare. Raed Arafat, explicații din sistem/ VIDEO
- BANCUL ZILEI: Între vecini, la Vaslui
- Motivul crimei de la Brăila. Ipotezele luate în calcul de anchetatori
- Ciolacu, replică pentru Geoană: E de noaptea minții! / video
- Victorie de etapă pentru investitorul Alin Bucur. Plaja Caelia a primit „undă verde“ de la Tribunalul Constanța
- „Cazul Lasconi” se repetă în familia lui Elon Musk. Miliardarul se laudă că a dezmoștenit-o pe fiica lui trans și a declarat-o moartă. Aceasta a ripostat în presă
- Reacția unui profesor după ce un coleg a venit în fustă: Să încercăm să înțelegem de ce e supărată lumea pentru cum se îmbracă Nae la facultate
- Continuă coaliția PSD - PNL după alegeri? Alina Gorghiu: Sper să nu se supere nimeni că îndrăznesc să am această opinie / video