![](https://media.dcnews.ro/image/202303/w670/hartie-igienica-compusi-toxici_26459300.jpg)
A putut fi observat un nou „trend” în ultimul timp prin care diverși influenceri din mediul online își pun sulurile de hârtie igienică la răcoare, în frigider.
Deși mulți se întreabă „De ce ar face cineva așa ceva?”, influencerii par să știe ceva ce nu știu toți.
Ei bine, utilizatorii TikTok au început să umple frigiderul cu hârtie igienică pentru că se spune că ajută la eliminarea mirosurilor neplăcute - gândiți-vă la brânza foarte mucegăită pe care o aveți ascunsă în spate de ceva timp sau la cartonul de lapte- ușor expirat.
Și totul se datorează proprietăților absorbante ale hârtiei igienice, capabile să absoarbă orice umezeală în exces rămasă în frigider, ceea ce ajută la prevenirea dezvoltării mirosurilor și mai neplăcute.
Cu toate acestea, este hârtia igienică cu adevărat singura opțiune?
Conform publicației Parade, citată de Unilad, nu este nevoie să fie „doborâți mai mulți copaci” pentru a ține departe mirosurile neplăcute din frigider. În loc de hârtie igienică, bicarbonatul de sodiu este o opțiune excelentă și chiar mai eficientă.
Bicarbonatul de sodiu nu doar absoarbe orice umezeală din frigider, lucru ce ajută la prevenirea agravării mirosurilor, dar neutralizează și mirosurile neplăcute din frigider.
Bicarbonatul de sodiu este și o metodă mai economică, având în vedere că prețul unei cutii de bicarbonat de sodiu este mult mai mic decât cel al unui bax de hârtie igienică.
Bicarbonatul de sodiu durează și trei luni la rând, în timp ce hârtia igienică trebuie înlocuită la fiecare trei săptămâni.
Publicația sugerează că, dacă nu aveți bicarbonat de sodiu în dulapuri, puteți folosi și ulei de semințe de chimen negru, cărbune activ sau extract de vanilie dacă doriți cu adevărat să dați o notă plăcută mirosului din frigider.
Dar dacă vremuri disperate cer măsuri disperate și aveți nevoie de o soluție rapidă, atunci hârtia igienică sau chiar ziarele cu siguranță fac treaba.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News
- Știrea zilei e despre Carmen Brumă. Nimeni din presă n-a scris despre asta!
- Noi informații despre problemele navei spațiale Starliner. Ce au descoperit inginerii
- Diferența dintre Ambulanță și SMURD. Când și unde intervine fiecare. Raed Arafat, explicații din sistem/ VIDEO
- Motivul crimei de la Brăila. Ipotezele luate în calcul de anchetatori
- BANCUL ZILEI: Între vecini, la Vaslui
- Ciolacu, replică pentru Geoană: E de noaptea minții! / video
- Victorie de etapă pentru investitorul Alin Bucur. Plaja Caelia a primit „undă verde“ de la Tribunalul Constanța
- „Cazul Lasconi” se repetă în familia lui Elon Musk. Miliardarul se laudă că a dezmoștenit-o pe fiica lui trans și a declarat-o moartă. Aceasta a ripostat în presă
- Reacția unui profesor după ce un coleg a venit în fustă: Să încercăm să înțelegem de ce e supărată lumea pentru cum se îmbracă Nae la facultate
- Continuă coaliția PSD - PNL după alegeri? Alina Gorghiu: Sper să nu se supere nimeni că îndrăznesc să am această opinie / video