![](https://media.dcnews.ro/image/201503/w670/salata_04279100.jpg)
1. Adăugarea de sosuri
Este o adevărată modă adăugarea de sosuri de brânză, maioneză sau, mai rău, de ketchup din comerț la salate sau carne. Acestea sunt adevărate bombe calorice și de grăsimi iar cele din comerț mai conțin și mulți conservanți. Plus că, dacă mai vin și peste carne sau alt fel de proteină, avem o altă combinație proastă, pe care o voi detalia la punctul 5.
2. Crutoane la supele, ciorbele și salatele care conțin și proteine
Aici intervine deja celebra problemă a amestecării carbohidraților cu proteinele, care îngrașă. În plus, crutoanele, ca orice alt produs deshidratat, va conține o cantitate mai mare de calorii în același volum decât produsul respectiv în forma sa nedeshidratată. Desigur pentru că, prin deshidratare, aportul caloric se păstrează dar alimentul pierde din volum. Așa că vom mânca o cantitate mai mare.
Deci nu adăugați crutoane decât la ciorbe, supe sau salate care conțin exclusiv legume. În niciun caz carne sau pește. De preferat, nici dacă au ouă sau brânză.
Citiţi continuarea AICI.
[citeste si]
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News
- Știrea zilei e despre Carmen Brumă. Nimeni din presă n-a scris despre asta!
- Noi informații despre problemele navei spațiale Starliner. Ce au descoperit inginerii
- Diferența dintre Ambulanță și SMURD. Când și unde intervine fiecare. Raed Arafat, explicații din sistem/ VIDEO
- BANCUL ZILEI: Între vecini, la Vaslui
- Motivul crimei de la Brăila. Ipotezele luate în calcul de anchetatori
- Ciolacu, replică pentru Geoană: E de noaptea minții! / video
- Victorie de etapă pentru investitorul Alin Bucur. Plaja Caelia a primit „undă verde“ de la Tribunalul Constanța
- „Cazul Lasconi” se repetă în familia lui Elon Musk. Miliardarul se laudă că a dezmoștenit-o pe fiica lui trans și a declarat-o moartă. Aceasta a ripostat în presă
- Reacția unui profesor după ce un coleg a venit în fustă: Să încercăm să înțelegem de ce e supărată lumea pentru cum se îmbracă Nae la facultate
- Continuă coaliția PSD - PNL după alegeri? Alina Gorghiu: Sper să nu se supere nimeni că îndrăznesc să am această opinie / video