![Costel Fotea: am decis să venim în sprijinul a peste 1.100 de tineri sportivi de la cluburile școlare din municipiul Galați și din municipiul Tecuci, care se antrenează cu dispozitive sportive vechi Costel Fotea: am decis să venim în sprijinul a peste 1.100 de tineri sportivi de la cluburile școlare din municipiul Galați și din municipiul Tecuci, care se antrenează cu dispozitive sportive vechi](https://media.dcnews.ro/image/202302/w670/fonduri_86925000.jpg)
"Am identificat o axă cu fonduri europene prin care putem sprijini cluburile școlare sportive din județ. Este vorba despre un apel de proiecte din cadrul PNRR-ului, unde doar UAT-urile sunt eligibile", precizează Costel Fotea, președintele Consiliului Județean.
"De aceea, am decis să venim în sprijinul a peste 1.100 de tineri sportivi de la cluburile școlare din municipiul Galați și din municipiul Tecuci, care se antrenează cu dispozitive sportive vechi.
Din păcate, nu s-a mai investit serios de mult timp în aceste cluburi sportive școlare, iar copiii, care sunt extrem de talentați, au nevoie de aparatură și echipamente sportive noi și moderne pentru a se antrena.
Vom accesa maximul permis de apelul de finanțare, astfel încât să achiziționăm cât mai multe din ceea ce au nevoie tinerii sportivi.
Astfel, banii vor fi folosiți pentru dotarea sălilor de antrenament cu echipamente de forță, sisteme performante indoor pentru îmbunătățirea tehnicii în sporturi precum caiac-canoe sau înot, kituri de antrenament, manechin pentru sala de lupte și judo, porți și mingi de handbal, trambuline și saltele pentru săritura la înălțime. Valoarea investiției este de aproximativ 350.000 de lei.
Cluburile sportive școlare sunt unități conexe ale Ministerului Educației, în subordinea inspectoratelor școlare", a ținut să precizeze Costel Fotea, președintele PSD al Consiliului Județean.
Vezi și: Galați: Sute de persoane din mediul rural, donatori de sânge
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News
Citește articolele cu aceleași etichete:
- Știrea zilei e despre Carmen Brumă. Nimeni din presă n-a scris despre asta!
- Noi informații despre problemele navei spațiale Starliner. Ce au descoperit inginerii
- Diferența dintre Ambulanță și SMURD. Când și unde intervine fiecare. Raed Arafat, explicații din sistem/ VIDEO
- BANCUL ZILEI: Între vecini, la Vaslui
- Motivul crimei de la Brăila. Ipotezele luate în calcul de anchetatori
- Ciolacu, replică pentru Geoană: E de noaptea minții! / video
- Victorie de etapă pentru investitorul Alin Bucur. Plaja Caelia a primit „undă verde“ de la Tribunalul Constanța
- „Cazul Lasconi” se repetă în familia lui Elon Musk. Miliardarul se laudă că a dezmoștenit-o pe fiica lui trans și a declarat-o moartă. Aceasta a ripostat în presă
- Reacția unui profesor după ce un coleg a venit în fustă: Să încercăm să înțelegem de ce e supărată lumea pentru cum se îmbracă Nae la facultate
- Continuă coaliția PSD - PNL după alegeri? Alina Gorghiu: Sper să nu se supere nimeni că îndrăznesc să am această opinie / video