FCSB - Sepsi, rezultat final în Liga I
Autor: Mihai Ciobanu
FCSB. foto: @FCSBOfficial
FCSB a învins-o pe teren propriu pe Sepsi OSK Sfântu Gheorghe cu scorul de 2-0 (0-0), într-un meci care a avut loc duminică în etapa a 5-a a Ligii I de fotbal.

FCSB - Sepsi - Vicecampioana României s-a impus în ciuda unei evoluţii neconvingătoare, golurile venind târziu, din faze fixe. Gnohere a înscris din penalty în minutul 81 după un henţ comis de Jovanovic. Florinel Coman a transformat o lovitură liberă în minutul 85.

Antrenorul lui FCSB, Nicolae Dică, a menajat mai mulţi jucători cu gândul la întâlnirea de joi cu Rapid Viena, din turul play-off-ului Europa League. Harlem Gnohere şi Olimpiu Moruţan au intrat la pauză, iar Filipe Teixeira, în minutul 67. La gazde a debutat fundaşul Alexandru Stan, transferat de la Astra Giurgiu.

Sepsi a fost mai periculoasă în prima repriză, în care a avut o bară în minutul 2 (Tandia). FCSB a urcat provizoriu pe prima poziţie a clasamentului, cu 10 puncte Sepsi, cu 7 puncte, este pe locul 6.